Home / Define Haberleri / Hazine Bulundu

Hazine Bulundu

Hazine Bulundu

Arkeologlar Eşsiz Geç Roma Hazinesini Buldular

Özgür Üniversitedeki arkeologlar beşinci yüzyılın başlarından kalma eşsiz bir altın hazinesi keşfettiler. Hazine yakın bir zamanda Limburgse Echt’teki bir çiftlikte bulundu ve Hollanda’da altın paralar ve kırık çatallardan oluşan bir kombinasyondan oluşuyor. Altın hazine Cuma günü Venlo Limburgs Müzesi’nde düzenlenen bir basın konferansında sunuldu.

Hazine Bulundu
İmparator Konstantin III Altın Para (408-411) gerçek Hazine. 

Bir çiftçi, tarlasında çalışırken  iki altın para buldu. Bu paralardan biri yere düştü bulunamadı. Yıllar boyunca tarlayı baştan başlayarak, toprak sahibi Ger Boonen iki yeğeni ile birlikte metal dedektörü ile arama yaptılar. Beş yeni altın parçası daha bulundu.

Keşif bildirildi, ardından VU’dan arkeologlar RAAP Arkeolojik Tavsiye ve Kültürel Miras için Ulusal Hizmet’le birlikte bir kazı yaptı. Buna ek olarak, bir dizi yeni altın paralar ve gümüş çanak çömlek parçaları da dahil olmak üzere hazinenin orijinalinde bulunan çukur bulundu.

Altın hazine, bir altın yüzük, bir gümüş kaplama, dokuz adet kesme ve eğri gümüşten oluşuyor ve kesinlikle çok büyük tabaka da dahil olmak üzere çanak çömleklerden oluşuyor. Buna ek olarak, on altı altın para (solidi) bulundu. En küçük paralar İmparator III. Konstantin tarafından vuruldu (407-411). Bunlar, araştırmacılara göre neredeyse damla vuruştur, yani hazinenin 411’den kısa bir süre sonra gömülmesi gerekir.

Arkeolojik Bağlam

Arkeologlara göre, hazine gerçekten Hollanda’da geç Roma altın hazinesinin belgelenmiş ilk örneğidir. İlk madalyonların bulunduğu alanda arazi taramasında yaklaşık 60 x 15 m’lik bir düzlem açıldı ve incelendi.

Bununla birlikte, kazı alanındaki çukurun dışında (geç) Roma işgali izi bulunmamaktadır. Amatör arkeologlar, komşu tarlalar üzerinde çok sayıda malzeme bulmuşlardır, ancak Roma zamanında hiçbir nesne bulunamamıştır. Arkeologlar:

Arkeologların yaptığı araştırmalar sonucunda hazinenin güvenlik nedenleriyle yada dini gerekçeler sebebiyle kasılı olarak yerleşim yerlerinden uzak bir yere gömüldüğü anlaşıldı.

Kıyılmış Gümüş Çanak Çömlek

Orijinal olan altın kaplamalı gümüş kabuğun Rand parçası. 70 cm. ve 5 kg’dan fazla bir ağırlık.


Onun içinde – sadece görmek için – Bir ağız parçası biniciyle yaldızlı bir atı şeklinde eşsiz oymalar vardır 
sağ elin bir mızrak ucunu tutan. İskele atı, bir yırtıcıyı ezmek istiyor gibi görünüyor (aslan?). Bu bölüme, av sahneleri şüphesiyle çok daha büyük bir gösteri sığar. Tam skala etkileyici bir boyuta sahip olmalıydı. Kenar parçasını temel alarak, yaklaşık 70 santimetrelik bir çapa ve yaklaşık 5 kilo ağırlığa ulaştık. Geçmiş Roma İmparatorluğu’nda bu kadar geniş ve zengin bir şekilde dekore edilmiş gümüş pullar, bazı tamamen korunmuş örnekler ve ikonografik tasvirler gibi nadir değildi. Real’in hazinesi Hollanda’daki altın paralar ve bileziklerin birleşimi ile ilk gümüş, kesinlikle üç farklı yemekten oluşan çeşitli tabaklardan gelir. Bu tür altın ve gümüş gibi mücevher yemek tabakları ancak saraylarda bulunur. Bu hazinenin imparatorluk hazine ait olduğu kesinleşmiştir. Bu hazinenin imparator III. Konstantine  ait olduğu görülüyor.

About gajder2001

Check Also

İçi Külçe Külçe Altın Dolu Batık Gemi Bulundu!

İçi Külçe Külçe Altın Dolu Batık Gemi Bulundu! 113 yıl sonra bulundu. Rus-Japon savaşı sırasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir