Dünyanın Tek Gerçek Korsan Hazinesi Bulundu


Dünyanın Tek Gerçek Korsan Hazinesi Bulundu

Şimdiye kadar bulunan korsan hazinelerinin içinde en değerli olanı taşınarak düzinelerce top, madeni paralar ve tüfeklerle birlikte sergilenmek için Galveston’a gidiyor.

İçi defineyle dolu olan gemi, Whydah, kötü şöhreti korsan Black Sam Bellamy’nin komutasında 1717’de Cape Cod’u terk etti. Gemi Karayipler’de kölelerin satılması nedeniyle yüzbinlerce altın madeni paraya sahipti.

Forbes, Afrika’nın mücevherat, sikkeler, altın kemer tokaları ve 60 topu içeren geminin 200.000 eserinin 100 milyon dolardan fazla değere sahip olacağını tahmin ediliyor.

Gemi, şimdiye kadar bulunan kimliği doğrulanmış tek korsan gemi. Gemiyi keşfeden ve bu yüzden tüm hazinenin sahibi olan Barry Clifford, “Dünyadaki tek korsan hazinesi bu” dedi. Clifford, 1982’de çocukken büyümekte olan enkazı hikayelerini dinledikten sonra gemiye bakmaya başladı. Battığında yüz seksen korsan öldü. Sekiz kişi hayatta kaldı ve Massachusetts’de yargılandı.

Denemelerdeki haritalar ve mahkeme belgelerini inceledikten sonra kıyıdan sadece 115 metre uzakta bir kum yamasına geçti. “Geminin orda olduğuna ikna olmuştum,” dedi Clifford. “Ve gemide çok miktarda hazinenin olduğuna ikna oldum, Black Sam 54 gemi soydular.”

Sonunda, deniz tabanında 30 fit derinlikte kazılmış olan dalış ekipleri, 1684’ten bir top bulup içine dondurulmuş bir madeni para buldu. İnsanlar onlara inanmaya başlamış olan “The Whydah 1716” adlı geminin çanını bulana kadar değildi, Whydah, korsan kaptanın aldığı 50 inci gemi idi. Kraliyet Afrika Şirketi tarafından yaptırılan bir köle gemisi idi ve köle tazminatını Jamaika’da satmaktan dolayı nakit para ile doluydu.

Keşif, korsanlığın tarihine yeni ayrıntılar ekledi, çünkü birçok korsan Afrika’dan köle olarak satılmak üzere getirilmiş ancak Black Sam gibi ekiplere yeni bir özgürlük kazandırmış insanlardı.

“Bir zamanlar satılamayacağımı fark ettiğimi fark ettim” diyen Clifford, hayatını Whydah koleksiyonuna ve diğer batık korsan gemilerine  adamıştır. “Bulunan sikkler çoğunluğu insanlara para kazandıran paralar, çok önemli bir koleksiyon.”

Clifford, Massachusetts Eyaleti’nin kendisini onun üçte birine sahip olduklarını iddia ederek satmaya zorlamaya çalıştığını söyledi. Yargıçların lehine karar verdiği ve tahsilatın güvenli olduğu Yüksek Mahkeme’ye kadar her yolu aradı.

Artık Cape Cod’da koleksiyonu kalıcı olarak barındıracak bir müze inşa etmeyi umuyor.

 

Gerçek Pirates Sergisi sergisi 8 Mart’ta Moody Gardens’da açılıyor.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir