Kilisede Büyük Sikke Hazinesi Bulundu


Kilisede Büyük Sikke Hazinesi Bulundu

 Zutphen’de TSt. Walburga Kilisesi’nde  arkeolojik araştırmalar sonucunda 250 adet sikke bulundu.  1400-1830 döneminden 150’den fazla bozuk parası gümüş

ve bazıları 1450-1550 dönemine aittir. Paralar, Zutphen belediyesine göre mükemmel durumda. Yenilendikten sonra kilisede ve daha sonra Zutphen’da ki Müzeler de sergilenecekler.

Walburg kilisesi daha önce Katolikti. Günümüzdeki kilisenin çoğu on üçüncü yüzyılın ilk yarısından kalmıştır. Geçmişte, kilise, dini guild’lerin sunakları ve şapelleri ile doludur (vicaries diye anılır). Böyle bir sunağın bulunduğu yerde gruplar halinde bazı paralar bulundu. Araştırmacılara göre bu sikke paralar gizli veya kayıp değildi. Yani bu paralar aslında oradaki bir sunak dolabının arkasına düşmüşlerdi. 1600-1830 dönemine ait sikkeler ise, o zamanlar kilisede gömülmüştü. Toprağın içinde pek çok paralar kayboldu. Ayrıca mezarlarda  ölülerin göz yuvalarına bile paraları yerleştiriyorlardı. Bulunan paralar toplandı ancak hala toprağın altında bir yerlerde bulunamayanlar mevcuttur.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir