Hazine Dolu Bir Mezar Bulundu


Hazine Dolu Bir Mezar Bulundu

Bulgar arkeologlar Trakyalı bir krala ait olduğu düşünülen hazine dolu bir mezar ortaya çıkardı.

Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Zlatinitsa kasabası yakınlarında bulunan mezardan bir iskeletin yanı sıra 2400 yıl öncesinden kalma altından bir taç yüzük zırh ve benzeri tarihi eşya çıkarıldı. Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi direktörü Bozhidar Dimitrov en sevdiği köpeği ve iki atıyla birlikte gömülen Kralın genç olduğunu belirtti. Mezar Bulgaristan genelindeki diğer höyüklerden çıkarılan başka mezarlarla benzerlikler taşıyor.

Ancak Dr. Dimitrov mezarın aynı zamanda bazı farklılıklar da içerdiği kanısında. Dimitrov’a göre genç Kral beklenmedik biçimde hayatını kaybetti. Mısırlılar’ın piramit inşa etmeleri gibi Trakyalılar da kralları için höyükler inşa ediyor krallar öldüğünde açılan mezarın üzerine toprak dolduruluyordu. Fakat bu mezar bir höyüğün içinden çıkarılmadı.

MEZAR, KRAL SEVT’E AİT

Dr. Dimitrov iskelet üzerinde yapılan incelemede kralın genç bir lider olduğunu ve kendisi için cömert bir cenaze töreni düzenlendiğini ortaya çıkardı. Dr. Dimitrov mezarda bulunan büyük bir yüzüğün kralın bir Yunan tanrıçası tarafından taçlandırıldığını gösterdiğini söylüyor. Profesörün teorisine göre Yunan yazıtları bulunan iskeletin Kral Sevt’e ait olduğunu gösteriyor.

Kral Sevt amcasından miras kalan toprakları yönetmiş halkın şikayetleriyle karşı karşıya kaldığı zaman da kontrolü sağlamak için Yunan lejyonerlerden faydalanmıştı. Bulgaristan’da o dönemde 23 krallık ayrı bulunduğu göz önüne alınırsa iskeletin sahibi kralın gerçek kimliğin belirlenmesi için daha kapsamlı çalışma gerekiyor.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 yorum “Hazine Dolu Bir Mezar Bulundu