Home / Define Haberleri / Tunçtan Bilezik

Tunçtan Bilezik

Tunçtan Bilezik

Tunçtan Bilezik, Saray Bileziği
Tunçtan Bilezik

Amatör bir arkeoloğun Limburg’da yaptığı özel bir araştırma sonucu Echt-Susteren ilçesinde bir tarlada Geç Tunç Çağı’na ait ((M.Ö. 1000’den 800’e kadar)  palet bilezik olarak adlandırılan bir tunçtan bilezik (saray bileziği)buldu. Hollanda’da böyle bir süslemenin ilk kez yapıldığı görülüyor.

Bu tür mücevherler daha önceleri Belçika ve Fransa da görülmüştür.

Limburg Müzesi’ne göre, takı bir ayak bileği grubu olarak kullanılmış olabilir. 

Tarih  Öncesi Depo

Amatör arkeolog son yıllarda Echt-Susteren’de toplam 85 adet bronz parçası buldu. Daha fazla araştırma, bilezikler, dairesel diskler, yüzükler, boncuklar, askılar ve olasılıkla bir bilezik olan bir sarmal tel içerdiğini gösterdi.

Limburg Müzesi:”Bronz parçalarının nispeten küçük bir alan içinde bulunması nedeniyle, buranın sözde bir depo olduğu muhtemeldir. Nesneler tarih öncesi dönemde kurban edildi veya emniyet nedenlerinden gömüldü. Her ne kadar sadece mücevher bulunsa da bu deponun bir kadına veya bir erkeğe ait olduğunu söyleyemeyiz.”

Yine müzeye göre  bulunan bu depo, şimdiye kadar Limburg’da bulunmuş olan en büyük bronz mücevher deposudur. Bulunan parçalar arasında en göz alıcı olanı Limburgs Müzesinde  sergilenen palet bileziktir.

 

 

 

 

Check Also

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor New York Times’ın haberine göre yaşayan modern …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir