Home / Definecilik / Defineci de Bulunması Gereken Araç ve Gereçler

Defineci de Bulunması Gereken Araç ve Gereçler

 Defineci de Bulunması Gereken Araç ve Gereçler

define icin

Günümüz koşullarında, defineci de Bulunması Gereken Araç ve Gereçler

 1. Alan tarama cihazı.
 2. Nokta tespit cihazı.
 3. Kazma-Kürek
 4. Balyoz-Murç-Keski
 5. İp – 5×5 cm kalınlığında 40 cm boyunda kazıklar
 6. Emniyet şapkası
 7. Kalın sicim ip
 8. Gaz maskesi
 9. Muhtelif boylarda çapa
 10. 1 Mala
 11. Fırça
 12. El arabası
 13. Makara sistemi ve kova
 14. Elek
 15. El feneri
 16. Pusula

Bu araç ve gereçler birlikte kullanıldığından can güvenliği ve sağlıklı bir kazı yapmayı sağlayacaktır.

Define Arama Sistemleri ve Yöntemleri

Yer altında bulunan işlenmiş yada işlenmemiş metalleri bulmada kullanılan elektronik yada elektronik olmayan sistemleri tek tek inceleyelim.

Elektronik Cihazlar

Dedektör Sistemleri

Dedektör sistemleri, gaz, sıvı ve katı halde bulunan maddeleri özelliklerine göre diğer metallerden ayırabilen elektronik sistemlerdir. Bu sistemler kullanılacak işe ve alana göre ayrı ayrı tasarlanır. Mayın bulmak için tasarlanmış bir dedektörle altın yada gümüş gibi metalleri bulmanız imkansızdır. O zaman definecinin kullanacağı dedektör geniş amaçlı bir tasarım olması gerekmektedir, Altın, Gümüş, Bronz, Bakır, Demir gibi madenlerin yanında boşluk kemik gibi ve hatta bu metallerin oksit gazını da tespit etmeli ve derinden algılamalıdır.

define arc-gerec

Bu tür cihaz yer altından gelen ve bulmak istediğimiz metalin manyetik frekansını yakalama okuma ve cinsine göre ayırım yapabilecek şekilde tasarlanmalıdır. Dedektörlerin önemli unsurlarından biride “toprak ayarı” dır bu ayar arama başlığının dolaştığı yerde değeri olmayan metallere yada küp parçaları içinde bulunan metal parçalarına ait zayıf frekansları es geçme olayıdır. Toprak ayarı denilen sistem yoksa kullanıcı durmadan sinyal alacak ve başarısız kalacaktır. Dedektör tasarımının yanı sıra kullanıcının deneyim ve bilgi sahibi olması şarttır.

Dedektör sistemi yer altına sinyal gönderemez, arama başlığı yeryüzüne yayılan yaklaşık 10 Cm yüksekliğindeki Metallerin yaydığı manyetik frekanslarını yakalar. Siz arama başlığını 10 cm den yüksek tutarsanız dedektörün yayılan frekansı yakalama şansı ortadan kalkar. Kullanımla ilgili önemli konulardan biride sıcaklıktır. Gün sıcaklığı 15 ile 25 derecelik ısı arasında iken arama yapılmalıdır.

Definecilik, masraflı bir hobidir bu nedenle araştırma yapmadan önce çok güzel hesaplamalar yapılmalıdır.

Unutmayın ki dedektör defineyi bulmaz, sizin bulduğunuzu teyit eder, hedef noktayı test eder. Bunun içinde büyük masraflara katlanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bulmada, size tarih bilgileriniz yardımcı olacaktır.

Alan Tarama Sistemleri

define arama
Alan Tarama Sistemleri

Bu sistemler daha geniş çaplı alanı taramakta ve nokta tespitini kademeli olarak yapmaktadır. Dedektör sistemlerinden daha avantajlı olarak görülmektedir, dijital ekran ve metallere göre ayırma özelliğine sahiptir, uygun tasarımlı olanları alıp kullanmanızı tavsiye ederiz, yanlız alırken kalite ve garanti belgesinin olmasında dikkat etmek gerekir.

 

 

 

Kamera Sistemi

Definecilikte kullanılacak en ideal sistemdir. Bir video kamere yapısında olup, iki adet yardımcı antenle çalışan, kapalı alandaki görüntüyü ve sesi çok derinlerden algılayan, kaydeden daha sonra bilgisayar ortamında görüntüler hakkında değerlendirme yapma imkanı olan bir sistemdir.

Çubuk Sistemleri

Çubuk sistemleri

Muhtelif metallerden imal edilmiş, elde çalışan elektronik olmayan, görünüşte basit olan bir sistemdir. Bu sistemin avantajı kadarda dezavantajı vardır. bir çok sorunları olan bir sistemdir, Çünkü toprak içinden binlerce çeşit mineraller var bunları yakalama yorumlama ve ayırma gibi bir özellikleri bulunmamaktadır. Başka dezavantajı; güneş patlaması, kutup bölgeleri; atmosferik olaylar, yüksek gerilim hatları, uydu araçlarından gönderilen (TV ve Cep Telefonları Gibi) bir çok sinyaller bu sistemin sağlıklı çalışmasını büyük ölçüde etkilemektedir.

Check Also

Definecilikte Nişan ve Nişancılık

Definecilikte Nişan ve Nişancılık Definecilikte Nişan, gömünün yerini belli etmek için dikilen taş veya kaya …

No comments

 1. Sevgili arkadaşlar ben uzun yıllar değerli taşlarla ilgili ve alakalı ciddi çalışmalar yaptım ne yazık ki bizim toplum bu konuda çok geride ve bilgisiz kalmış kısacası ben bu değerli ve yarı değerli taşlar konusunda bilgisi tam olan biriyim yaşadığınız bölgelerde sizinde gözünüze çarpan taşlar varsa benden bilgi alabilirsiniz gerekirse o bölgeden yasal izin alarak doğadaki bu değerli taşlarla alakalı çalışma yapabiliriz taş deyip geçmeyin insanoğlunun hayatında taşların ciddi ve büyük önemi var beni arayabilir bilgi alabilirsiniz telefon numaram 05388426269

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir