Home / Definecilikte İşaretler / Define İşareti

Define İşareti

Define İşareti

işaretli kaya

Define işareti, definecilikle ilginen herkesin bilmesi gereken en önemli konudur. Bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa, define işaretlerini okumayı bilmiyorsanız, definenin yerini de bulmanız mümkün değildir. Taşların, kayaların üzerine işaretlenmiş çeşitli hayvan figürleri ya da doğa figürleri gibi olabilen işaretlerin her biri farklı anlamlara gelebilmektedir. Bu nedenle her define işaretini tek tek not etmeli ve şekillerin hangi işarete benzediğini doğru bir şekilde tespit etmelisiniz.

işaretli kaya, üzerinde işaret olan kayanın özellikleri ve o işaretin define olup olmadığına dair önemli bilgi verir. İşaretli kaya yerli ve sabit ise buradaki işaret yüzde 90 define gömüsünün varlığını ifade eder. Eğer kaya, küçük yerli değil, sabit değil ve bir kaç kişi tarafından yönü değiştirilebilecek kadar küçük ise bu defineyi ifade etmez.  Kaya üzerindeki şekil Bir yön belirtici şekil olabilir. Bu nedenle dikkatle incelenmelidir.

İşaret çözme yöntemlerinden biride, kayaya işlenmiş figüranın özellikleridir. Örneğin, Üstünde kanal olan bir oyma varsa, buraya su doldurduğumuz zaman su kanal olan yerde akar, o zaman su ile doldurulup suyun akıntısını takip edelir. Suyun toprakla buluştuğu ilk nokta’ da gömü bulunmaktadır.  Yada bir hayvan figürü varsa hayvanın gözlerinin baktığı yön yada tam aksi yön gömünün yerini işarer ediyor olabilir. Bu nedenle define işaretlerini iyi okuyabilmek, çözebilmek çok önemlidir. Bu sebepledir ki define işaretlerini kolay çözebilmek için tarihi bilgilenizin kuvvetli olması gerekir.

Check Also

Adam Şeklinde Define İşareti

Adam Şeklinde Define İşareti Kaya üzerinde elinde başak, şimşek v.s tutuyorsa, sakallı ise ve etek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir