Home / Definecilikte İşaretler / Definecilikte Akrep İşareti
Definecilikte Akrep

Definecilikte Akrep İşareti

Definecilikte Akrep İşareti

Definecilikte Akrep

Definecilikte Akrep İşareti; Define işaretlerinin içinde en önemlilerinden biri de akrep işaretidir. Çevresinde tehlike olduğunun haberini veren işaretlerden biridir. Hıristiyanlık  sembolüdür, İlk rastlanılan  yer  katakamplardır. Mezar figürü olarak  çok az rastlanılan  figürlerdendir.

Zaman  içinden  ünvan  olarak ve  ölümü sembolize ederek mezarın  varlığını anlatır. Neredeyse  rastlanılan  yerlerin  mezarlık alanı olduğu da  bu  tezi tartışmasız  desteklemektedir.

Bu işin püf noktası arazi yüzeyinin iyi ve  sağlıklı bir  şekilde  tahlil edilmesidir. Bu tahlil  ve  araziyi okumayı becerebiliyorsak  başarı  beraberinden  gelecektir…

İşaret çözümünde yapılan figüranın özelliklerini iyi tespit etmemiz gerekir. Akrebin özelliklerinden biri zehirli ve tehlikeli oluşudur. Bu nedenle bulacağımız definede ya tuzak var ya da gömünün üstüne zehir dökülmüştür. Bu tür kazılarda dikkatli olmak gerekir. Çok zor ve büyük iş gücü ile bulunabilecek definelerdendir. Definesi, yakınlarında bulunan gölet, su kuyularının veya yeraltı mahzenlerin içindedir. Eğer akrep mağara içinde ise gömüsü mağaranın en kuytu ve dip yerlerinde olur.
Akrep yuvası olabilecek bir taş aranır, bu taşın altında gömü olabilir. Civarda yerin altında bir odacıkta olabilir.
Akrep resimleri veya figürleri çok çeşitli anlamlarda kullanıldığı görülmüştür. Zor ve zahmetli işlerde görülen akrep resmi burada çok büyük bir tehlikenin varlığına işaret eder.
Özellikle değirmen, havuz, mağara, kuyu, yeraltı mahzenlerinde çok sık karşılaşılır. Bütün olaylar iz, işaret ve semboller bir bütün halinde incelenmeli tuzak mutlaka bertaraf edildikten sonra aramalar yapılmalıdır.
Akrep tek başına yapılmışsa hem tehlikeyi hem hazineyi işaret eder.

Check Also

Adam Şeklinde Define İşareti

Adam Şeklinde Define İşareti Kaya üzerinde elinde başak, şimşek v.s tutuyorsa, sakallı ise ve etek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir