Home / En Kıymetli Hazineler / Değerli Taşlar

Değerli Taşlar

Değerli Taşlar

Citrine

değerli taşlar
citrine

Doğadaki değerli taşlar arasında sarı renge sahip olanlar daha ender bulunurlar. Kuvars ailesinin bir üyesi olan sitrin, bu taşlar arasında ilk sırada yer alır. Safir, topaz ve elmas da sarı renge sahiptirler ancak sitrin kadar sarı tonlarının çeşitliliğini bünyelerinde barındırmazlar. 18. yüzyılda; ametist ve dumanlı kuvars kristallerinin 470 ila 560 derece ısıtılınca da sarı renge ulaştığı keşfedilmiştir. Son ikiyüz yıldır dünya piyasalarındaki sitrinin büyük bir çoğunluğu bu şekilde elde ediliyor. Ancak eğitimli bir göz, doğal sitrin ile ısıtılarak elde edilmiş kuvars kristali arasındaki farkı görebilir. Doğal sitrindeki bulutsu yapıya nazaran ısıtılarak elde edilen sitrinde çizgisel bağlar gözlemlenir.

Yakut

değerli taşlar

Hindistan’da değerli taşların efendisi olarak kabul edilen yakut elmastan sonra gelen en değerli taştır. Yakut, erime noktası 2050 °C olan değerli bir taştır. Kırmızının çeşitli tonlarında olabilmektedir. Yakuta kırmızı rengini veren içindeki krom elementidir. Yakutun sertliği 9.0’dır. Elmas’tan sonra en sert taştır. Güzelliği ve sertliğiyle değerli taşlardan biri olan yakuta Hindistan’da ‘Değerli Taşların Efendisi’ adı verilmiştir. Amerika ve Avrupa’da çıkarılır. Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır.

Evliliklerin 15. ve 40. yıldönümlerini simgeleyen Yakut taşının keşfi 2500 yıl öncesine uzanır. Bugün özellikle Burma, Tayland, Kenya, Tanzanya, Hindistan, Sri Lanka, Avustralya, Kamboçya, Afganistan, Pakistan ve Birleşik Devletler’de bulunmaktadır. Eski Hint geleneğinde taşların şahı olarak nitelenen yakut taşı, tarih boyunca en kıymetli taşlardan biri olmuştur. Bu taş özellikle içinde taşıdığına inanılan ateşli aydınlığıyla bir çok kesimin ilgisini üzerinde toplamış. Bu yönüyle yakut taşı, sonsuz aşkın önde giden sembollerinden olmuş. Sol ele takıldığında iyi talih getireceğine inanılan Yakut taşı, elmastan sonra en çok tercih edilen nişan yüzüğü taşları arasında da başı çekmiş.

Latincedeki ‘ruber’ kelimesinden ismini alan yakut taşı (ruby) kırmızı anlamına gelmektedir. Bu taşın içinde corondrum maddesi bulunduğunda ise, taş safir adını alıp renk değiştirmektedir. Kırmızı olduğu zaman ise yakut olarak kalır. Ancak bu durum dahi yakutun da sadece tek bir kırmızısı olduğu anlamını taşımıyor. Her ne kadar en değerli rengi kırmızı olsa bile, portakal renginden mora kaçan nice kırmızı tonu, yakutun içerdiği renkler arasında geliyor. Zamana dayanırlıkta sadece elmasla boy ölçüşemeyecek kadar dayanıklı olduğu bilinen yakut taşı, aslında kendi yumuşak tarafı da olan bir maden. İnanışa göre bir müzede veya mücevhercide bu taşın varlığını kaale almamak, onu es geçmek veya görmezlikten gelmek, garip biçimde taşın donuklaşmasına, sönmesine yol açabiliyor.

Yakut taşı geçmişte seçkinlerin kendilerini kötülükten koruyabilmek üzere taktıkları bir maden olmuştur. Ortalıktaki tehdidin yüksekliği, inanışa göre bu taşın karanlık kırmızılığını da körükleyen bir unsur olarak değerlendirilmiş. Söz konusu tehdit ortadan kalkınca ise taşın yeniden parıldadığına inanılmış. Bunun dışında yakut taşının kendine has bir hırsız önleyici yüzü olduğuna da inanılmış. Buna göre yakut taşı iyi niyetlerle ele geçirildiğinde, yeni sahibine de iyilik getirir, eğer hırs ve kötülükle edinilirse, onu ele geçirene kök söktürebilirmiş.

Yakutun kan dolaşımını canlandırıcı etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu gibi kişiyi sınırlamalarından kurtardığına, kendinden fazla diğer insanları düşünmesine yol açtığına inanılır. Ruhsal gelişme, cesaret, liderlik, mutluluk duygularını arttırdığı da düşünülür.

Safir

değerli taşlar

Dünyanın en değerli taşlarından safir her çeşit renkten; maviden siyaha ve bütün renk skalasına sahiptir. Safir (Gökyakut), alüminyum oksitin (Al2O3) kristal formudur. Sertliği Mohs sertlik skalasına göre 9’dur ve elmastan sonra gelir. Safir korindon mineralleri ailesine üyedir. Her çeşit renkten; maviden siyaha ve bütün renk skalasına sahiptir. Rengi, özünde barındırdığı Safir kristali elementine göre değişir. Mesela Titanyum gibi bir element varsa kristal mavi yansıma verir, bundan dolayı rengi mavi olur. Bundan dolayı safir renk skalasında sınır yoktur. Rengin doygunluğu barındırdığı minerale bağlıdır. Birçok kez minarelerle kombinasyon yapılmış ve aynı rengin değişik doygunluk ve görünüşteki farklılıklarla sonuçlanmıştır.

 

değerli taşlar

Safir mavi, pembe, sarı, renksiz, siyah, beyaz, portakal ve kahverengi olarak karşınıza çıkabilir. Tüm safirler içinde birbirine tıpatıp benzeyen iki safir yoktur. Berraklığını ve parlamasını arttırabilmek, piyasadaki değerini yükseltmek için safirlere genellikle birçok müdahale ve hatta ısıl işlemler yapılır. Mavi safirin kendisi dahi çeşitli renklerdedir. İnce bir maviden derin deniz mavisine kadar… Yeşil ve sarı ile kombinasyon yapılırsa harika tasarımlar ortaya çıkar. Mavi safir en popüler olanı ve en çok satılanıdır. Pembe safir ise mücevher tasarımcılarının favorisidir.

Eski zamanlardan bu yana mücevherlerde kullanılmış, hanedanlık taşı olarak kabul edilmiştir. Krallar taçlarında, broşlarında ve evlilik yüzüklerinde bu taşı kullanmıştır. Safir tarih boyunca, kralların ve hanedanların taşı olmuştur. Eski Mısır’da safirin tanrı Horus’un gözü olduğuna inanılırdı. Eski İran’lılar ise Yunan tehtidine karşı korunmak için üzerlerinde safir taşırlardı. Ortaçağ Avrupası’nda papazlar safirli mücevherler giyer, bu mücevherlerin kötü ve zararlı güçleri yok edeceğini düşünürlerdi. Tüm bunların ötesinde, safir ile ilgili şöyle bir eski inanış mevcuttur; Safir, yapısı gereği bir panzehirdir ve örneğin safirle zehirli bir yılan aynı kaba konduğunda, taştaki ışınların panzehir etkisi yılanı öldürecektir

Safir, doğal yollardan bulunabilen en zor taştır. madenleri büyük çoğunlukla Sri Lanka’da bulunurlar. Sri Lanka’da çok eski zamanlarda bulunmuş ve o günden bugüne kaliteli Safirin adresi olarak kabul edilmiştir. Bir tip safir vardır ki sadece Sri Lanka’ya özeldir; pembemsidir ve lotus çiçeğini andırır. Sri Lanka dünyanın en büyük cevher taşlarının üretimini yapan yerdir.

En değerli ve ünlü safirler ise Hindistan’dan çıkmışlardır. En iyi mavi safirler; Burma, Sri Lanka ve Hindistan’da çıkarılmaktadır. Tayland, Avustralya ve Nijerya kaynaklı safirler koyu mavidir. Neredeyse siyahmış izlenimi verirler. Bunlara “gece mavisi safirler” de denilmektedir. ABD’de üretilen safirlerde ise çekici, metalik mavi bir ton ağır basmaktadır. Bunlar dışında Kamboçya, Brezilya, Madagaskar, Kenya, Malawi ve Kolombiya diğer safir kaynaklarıdır.

Dünyanın en pahalı ve değerli taşları arasında bulunan safirler, sert ısılara dayanıklı ve muhteşem mavi renkte ve beyaz damarlı olurlar. Dünya yüzünde en değerli ve ünlü Safirler Hindistan’dan çıkmışlardır. Bugün bilinen en büyük Safir, 563 kıratlık Hindistan Yıldızıdır ve New York Doğal Tarih Müzesinde teşhir edilmektedir. 330 kıratlık olan bir diğer Safir ise Asyanın Yıldızı adlı taştır ve Washington DC’de sergilenmektedir. Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirir ve tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği vardır. Psişik yetenekleri arttırır ve sezgi gücünü güçlendirir. Bundan dolayı yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynar. Karışıklığın ortadan kalkmasına neden olup kozmik farkındalığı arttırır.

Safir taşı için kalp ve böbrekleri kuvvetlendirdiği, vücuttaki tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği bulunduğu söylenir. Psikolojik olarak ise; inancı güçlendirerek kişiye güven verdiğine, şefkat duygusu vererek ruhsal duyarlılığını artığına, özgürlük hissi verdiğine, sezgiyi kuvvetlendirip konsantrasyonu artırdığına inanılır. Aşkta bağlılığı sağladığı ve yanlış davranışları engellediğine inanılır.

değerli taşlar

 

Safir çok nadir hatta elmastan bile daha nadir bulunur. Doğal olarak piyasada fiyatı da yüksektir. İşlem görmemiş iyi kalitede bir safire yatırım yapmak güvenlidir. Kolye, küpe, yüzük dışında bilekliklerde, kemer ve aksesuvarlarda olmak üzere birçok şeyde kullanılabilri. Safir bir mücevher set, neredeyse pırlanta bir set kadar pahalı olabilir ancak unutulmamalıdır ki ödeyeceğiniz bedel ile çok şık, kaliteli ve nadir bir türe sahip olabilirsiniz.

 

 

 

 

Zümrüt

değerli taşlar

Doğanın en göz alıcı yeşili, değerli taşlar arasında ayrı bir yere sahip olan zümrüt taşının yeşilidir. En kaliteli yeşile sahip zümrütler bazen elmastan bile daha pahalı olabilmektedir.

Zümrüt, gemolojide (değerli taşlar bilimi) Beril grubunda yer alır. Grubun diğer üyeleri akuamarin, morganit, heliodor, yeşil beril, kırmızı beril (bixbite) ve gosenittir. Beril grubunun temel maddeleri alüminyum ve berilyum silikattır. Taşın kimyasal formülü ‘Be3Al2Si6O18’dir. Kristal simetrisi altıgen prizmadır. Ayrışması yoktur. Özgül ağırlığı 2.63-2.91 arasında değişir. Sert derecesi 7,5-8 (Mohs). Işık kırılma oranı (1.5661.602) ve ışık saçılımı düşüktür.
Zümrütlerin bünyesinde ince çatlaklar veya bazı madde katılımları görülür. Gömülü olan bu yabancı mikroskobik materyaller taşın milyonlarca yıl geriye giden oluşum hikayesini açıklar. Günümüz teknolojisinde elektrospektrometre ile taşların sahteleri gerçeklerinden ayrılabilmekte; aynı zamanda bünyelerindeki yabancı maddeler yardımıyla hangi coğrafyadan çıkarılmış oldukları tahmin edilebilmektedir. Saydam veya yarı saydam olabilen zümrüt, cam parlaklığındadır. Zümrüde yeşil rengini veren krom veya ‘vanadium’dur.

Zümrüt, Avrupa ve Asya`nın eski kültürlerinde, mitlerin ve efsanelerin taşı olmuştur. Antik Yunan`da, “Tanrılar”la “İnsanlar” arasında aracı olan, Hermes`le özdeşleştirilen Zümrüt, bundan dolayı Tanrısal ölçülerin simgesi olmuştur. Zümrüt yeşil renginden dolayı, bitki dünyasının da bir sembolü olarak görülmüş ve yağmur yağdırdığına inanılmıştır. Hükümdar ve soylu aileler, her birinin kendine özgü hikayesi olan, çok büyük ve değerli zümrütlere sahiptiler. Geçmişte Şeytan`ın Cennet`ten kovulurken alnından düşen taşın ve Kutsal Kadeh`teki taşın da Zümrüt olduğu söylenir. Zümrüt`e kimi yerlerde “Koşulsuz Aşk Taşı” da denmektedir ve sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en iyi armağan olarak görülür. Kesimi sertliğinden dolayı bir hayli zor olan zümrüt için taş ustaları ayrı bir kesim stili geliştirmişlerdir. Taşın temizliğini, renk özelliklerini ve sağlamlığını destekleyen ‘zümrüt kesim’ en fazla tercih edilen kesim haline gelmiştir. Mayıs ayının doğum taşı olan zümrüt ayrıca evliliğin 20. ve 35. yılları için en uygun hediye olacaktır.

değerli taşlar

Zümrüt sözcüğü Pers kökenli olup daha sonra Yunanca’da kullanılmaya başlanarak ‘smaragdos’ ve ‘smaragdus’ haline gelmiştir. Ortaçağ Avrupa’sında ise ‘esmeralde’ isimleriyle anılıyordu. Günümüzde batı dillerinde ‘emerald’, ‘emeraud’, ‘esmeraldo’ gibi değişik biçimlerde söylenmektedir. Tarihteki ilk zümrüt madenleri eski Mısır’da milattan önce 3000 – 1500 yılları arasında kurulmuştur. Daha sonrasında ise Mısırlılar bu madenler ‘Kleopatra’nın Madenleri’ olarak adlandırılmıştır. 1500’lü yıllara kadar Batılıların zümrüt ihtiyacını karşılayan ana kaynak Mısır’daki madenler olmuştur. Ayrıca Avusturya Habatchal’da (bugünkü Salzburg) Keltlerin ve Romalıların zümrüt madenleri vardı. Ortaçağda Salzburg’un başpiskoposları bu madenleri kendi hesaplarına çalıştırıyordu.

Aztek ve İnca gibi Orta Amerika medeniyetleri de dini ayinlerinin vazgeçilmez bir parçası olarak gördükleri bu taşa özel önem vermişlerdir. Yazılı tarihin başlangıcı ile zümrüt ve insan arasındaki ilişki belgelenmiş ve günümüze kadar ulaşan mucizevi zümrütler insanlığın bu taşa olan ilgisini artırmıştır. ‘Moğol Zümrüt’ü’ olarak anılan taş bu konudaki en güzel örneklerdendir. 17. yüzyılda Hindistan’da yaşayan bir rahibe ait bu 217 karatlık taşın bir yüzünde çiçek desenleri diğer yüzünde ise dini figürler kazınmıştır. Birçok kültür bu taşın iyileştirici özellikleri olduğuna inanmış ve tedavi amacıyla da kullanmıştır. Çağlar boyu, zümrüde birçok gizemli özellik atfedilmiştir. Takıldığında insanları sara hastalığına karşı koruduğu, dizanteriyi iyileştirdiği, kadınların kolay doğum yapmasını sağladığı, kötü ruhları kovduğu, taşıyanın iffetini korumasına yardım ettiği… gibi. Yeşil renginin gözlere iyi geldiği kabul edilmiştir. Diğer bir inanışa göre de üzerinde zümrüt taşıyan kişi cinayet işlerse bu taş kendiliğinden parçalanır.

Yeşil her sene tekrarlayan baharın ve hayatın rengidir. Ayrıca güzellik ve daimi aşkların rengi olarak da algılanmıştır. Eski Roma’da yeşil aşk ve güzelliğin tanrıçası Venüs’ün rengidir. Bu rengi kutsallaştıran bir kültür de İslam inanışıdır. Birçok İslam devleti bayraklarında bu rengi kullanmıştır. Bazı İslam ülkelerinde Zümrüt`ün var olan koruyucu tılsım gücünü, bazı ayetler okunarak daha da güçlendirildiğine de rastlanmıştır. İslam ülkelerindeki bu inancın aksine Hristiyan Kilisesi yeşil renkten pek hoşlanmamış ve Zümrüt`ü Şeytan`ın Taşı olarak görmüştür. Ancak unutulmamalıdır ki, Ezoterizm`de de yeşil, bilgeliğin ve bilginin de sembolü olarak nitelendirilmiştir. Zümrütteki yeşilin özelliği ise; doğada bulunan bütün yeşil tonlarını içermesidir. Işığa bağlı olarak en açık yeşilden en koyu olanına kadar tüm yeşil yelpazesine sahip tek taştır.

En saf zümrütler Kolombiya’dan

Dünyada zümrüt üretiminin önde gelen ülkesi Kolombiya’dır. Ülkede yer alan 150 yakın maden dünya ihtiyacının yarısından fazlasını karşılar. Ayrıca yeryüzündeki en saf zümrütler de bu ülkeden çıkarılır. Bunun dışında Zambiya, Zimbabve, Madagaskar, Pakistan, Hindistan, Afganistan ve Rusya’da da zümrüt yatakları işletilmektedir. Bu ülkeler arasında Zambiya zümrütleri diğerlerinden derin yeşil renkleri ve ışığı geçirgenlikleri ile kalite açısından ayrılır.
Yeni dünyanın 1492’de keşfinden sonra İspanyollar 16. yüzyılın başlarından itibaren Güney Amerika’nın bütün doğal kaynakları gibi zümrüt madenlerini de yağmaladılar. Kumandan Pizzaro 1533 yılında sadece bir seferde dört büyük sandık dolusu zümrütü İspanya’ya gönderdi. Kolombiya’da Muzo ve Chivor zümrüt yataklarını keşfeden İspanyolların Avrupa’ya getirdikleri zümrütler, o güne kadar eski dünyanın tanıdığı zümrütlerden çok daha büyük ve kaliteliydi. Ayrıca Avrupa’nın birçok bölgesinde, Batı Pakistan ve Hindistan’ın bazı bölgelerinde, Rodezya, Brezilya ve Urallar’da zümrüt madenleri bulunmaktadır. Osmanlılar ve Mughallar da özellikle 17. yüzyıl başlarından itibaren Avrupalılardan Kolombiya kökenli zümrütler ithal etmişlerdir.

değerli taşlar

Zümrüt çok pahalı olduğu için eski çağlardan beri yapay olarak elde edilmeye çalışılmıştır. Roma döneminde cam taklitleri üretilmiştir. Yapay zümrüt denemeleri ancak II. Dünya Savaşının hemen öncesinde başarıya ulaşmış ve Almanya’da zümrüt sentezine ilişkin bir patent alınmıştır. 1946’da Amerika Birleşik Devletleri’nde sulu çözeltiden yüksek basınç ve sıcaklık koşullarında oldukça kaliteli zümrütler üretilmiştir. Bu koşullarda gelişen kristaller doğal örneklere çok benzemekte, onların rengine, görünümüne oldukça yaklaşmaktadır. Yapay zümrüt mor ötesi ışık altında koyu kırmızı renkli flor ışıma özelliği gösterir. Doğal zümrüdün ise böyle bir özelliği yoktur.

Ustaca yapılmış bir kesim, zümrüdün kusurlarının görünmesini en aza indirir ve taşın rengini en iyi şekilde ortaya çıkarır. Hemen hemen bütün dünyada yaygın olan kesim basamaklı-step-cut veya trap-cut denilen-kesimdir. Daha sonradan bu tarz kesimli diğer taşlara da zümrüt kesim (emerald-cut) adı verilmiştir. Karışık (mixed-cut) veya pırlanta kesimler de zaman zaman moda olmakla birlikte, taşa camsı bir görünüm verdiği için yüksek kalitedeki zümrütlerde tercih edilmezler. Düşük kaliteli zümrütlerde kabaşon kesim daha yaygındır.
Hindistan’ın Rusya veya Transvaal’dan ithal ettiği düşük kalitedeki zümrütler kabaşon veya boncuk şeklinde kullanılır. Bazı zümrütlerin yağ içinde kaynatılarak uygun renge sahip olmalarının sağlandığı görülür. Bu şekilde işlem görmüş zümrütlerde zamanla lekeler ve benekler ortaya çıkar. Herhangi bir şüphe durumunda en iyi yöntem; taşı bir süre sıcak alkolde bırakmaktır. Sahte materyal çözünürken taşın gerçek rengi kendini gösterecektir.

Topaz

değerli taşlar

Mücevher dünyasının değerli taşları arasında yer alan topaz, rengi ve ışıltısıyla olduğu kadar kendisine yüklenen manevi anlamlarıyla da tercih edilen taşlar arasında yer alıyor. Çeşitli renkleri bulunan topaz taşının en yaygın kullanılan renklerinden biri mavidir. Şeffaf ya da yarı şeffaf olabilen topaz, pırlanta, altın ya da gümüşle sıkça kullanılıyor. En kudretli taşlardan biri olarak bilinen topaz taşının manevi anlamda bolluk getireceği düşünülüp “Bereket Taşı” olarak da anılmıştır.

Yaygın inanışa göre; göz hastalıklarına, salgınlara ve veba hastalıklarına, korku yenmeye iyi gelir. Kişinin sanatsal yönlerini açığa çıkarır, zihni sakinleştirir, bedeni gevşetir. Düşünce yeteneğini arttırır, düşünceyi odaklaştırmada yararlıdır. Diş ve boyun ağrılarında tesirli, lenf sistemini güçlendirir. Topaz, aslan, başak, ikizler, oğlak, yay ve yengeç burcunun enerji taşıdır. Ortaçağ’da nazardan korunmak için altın bileziğe takılmış olarak sol kolda taşınırdı. “Aşk Taşı” da denilen topazın, iki aşık arasına girebilecek bir soğukluktan koruduğuna da inanılır.

Mücevher ve takıda sıkça karşımıza çıkan topazın, mavi, pembe ve smoky renkleri daha fazla tercih edilmektedir. Mavinin tonlarında ise swiss blue topaz; sky ve london blue tercih edilen renkler arasındadır.

Check Also

Bulunan Hazinelerin Resimlerinden Bazıları

Bulunan Hazinelerin Resimlerinden Bazıları

95 Yorumlar

 1. YILLARDIR TAŞ BİRİKTİRİYORUM AMA DEĞERLERİNDEN HABERİM YOK YARDIMCI OLABİLECEK USTALAR ARIYORUM.TEL 5352927781

 2. degerleri berrakliktan gecer(renk tonlarida onemlide) arkadasim. eger zumrut yakut ve safir icin konusacaksan. yine yakut ve safir ciktiklari yerlere bagli olarak degerlendirilir. tam berrak (oyle bir olasilikta yokta 99.9 diyelim) bordo bir burma(miyammar) yakutunun fiyati 100 binlerce dolari bulabilir en basiti gecen burma yakutu duye satilan 1 kiratlik yakutu 20 000dolardan satan uckagitcinin yakutu madagasgar cikti. yetmezmis gibi baska bir satici bulundugum bolgede yapay bir zumrutu tam berrak diye 1000 dolara satmis. turkcem icin ozur dilerim. taslarin dilinden anlamak artik cok zor neredeyse birebirini yapacaklar. onun icin lab sonuclarini gormedigim taslari almiyorum. kisaca bana gelen taslarin sertifakalari var. kucuk tiyolar beyaz isikta taslara buyutecle bakarsaniz tasin nederece berraklikta oldugunu iyi kotu anlarsiniz. bunun yani sira eger kabarcik yada anarmol cizgi gibi bir durum soz konusu ise taslar muhtemelen yapay taslardir. kapatmadan konuyu sunu yazayim bir tasin ne kalitede oldugunu gercek yada sahte oldugunu bolgenizde sertifika veren labaratuarlara yaptiriniz. sahtelerinin hic bir mali degeri yoktur (1 karat yapay yaku 30 centi gibi hatta daha ucuza buluna bilir) taylanddan saygilarla konuyu yoldan gecerken gordum hobiciyim bakmadan gecemedim. ( elmas haric dilediginiz tasin siparisini verebilirsiniz arkadslarim fiyat alip stokta urununun durumuna gore satisini yapabilirim) yetersiz turkcem ve yetersiz aciklamam icin ozur dilerim
  alifuatdemirel@gmail.com adresinden bana ulasmaniz mumkun.

 3. Bende bi tas var arkdaslar tas cok guzel kokuyo esi benzeri yk ilgilenenler arasinlar 05354452696

  • parfüm taşıdır o 🙂 Değerini anlamak için parfümcüye git,tek tek kokla hepsini,bulunca üstündeki etiket e bak 🙂

 4. merhaba..oncelikle yaziniz cok guzel cok yararli bi yazi olmus.bir sorum olucakti.. 6.8 karat 1500 yillik yakut yuzuk fiyati ne kadar yapar ve nerede satmak mumkun?bilgili arkadaslardan yardim isterdim. ilkozahir@gmail.com bu adresten bana ulasamak mumkun

 5. nuh taşdemir

  slm iyi çalışmalar akarsuda nehir de bulduğum değerli olduklarını düşündüğüm çeşitli taşlar var elimde ilgilenen kişiler (nuh1993) facebook profilimden taşların resimlerine bakabilirler ve faceden bana dönebilirler

 6. Eskilerden kalmış bir duvardan karlanmış taş bulduk yıkadıktan sonra kristal gibi saf ve temiz di içine sim sepilmiş altın renginde taşı birsi aldı kimseye vermem deyince kırıp bölelim dedik taş çook sertti balyozla zor a ki azcık kırıldı ve hemen taşlaştı sağlam kalanını yanımızdaki şerefsiz goturdu ne yaptı bilmiyorum kırılan ve taşlaşan kısmını kime gösterdimse kimse birşey bilmeyice anlamayınca attım şimdi merak ediyorum bu taş deyerlimiydi nasıl ve kimden nerden öğrene bilirim maho tel 0534 7121119

 7. merhaba adım zeynal elimde denizde bulduğum 2 parça değerli yeşil taş bulunmaktadır ilgilenenler 5352317067numaralı hattan bana ulaşabilirler

 8. sinem erçallı

  sarı safir aramaktayım ben satın alabilirim

 9. Eskilerden kalma 3 adet elmas var. 2 tanesi kuş yumurtası kadar, bir tanesi tavuk yumurtasından az ufak. Bunları nasıl paraya çevirebiliriz ?
  orhannn@yahoo.com

 10. salih korçekmez

  bir adet kalın damarlı sik var ilgilenenler 0 531 311 3131 arayabilirler.

 11. Benim elimde bulduğum bir tas var dağda safir galiba bilmiyorum bilgi sahibi olan bakabilirmi

 12. Benim Elimde kaba sarı safir taş 236 gram ağırlığında 1180 karat tek parça yellow sapphire,sarı safir var fiyatını öğrendim 1 karatı 2.000 dolar civarında olduğunu söylediler ciddi bir alıcı olursa oturur konuşuruz ben istanbul dayım telefonum 05388426269 işi bilen ve işten anlayan varsa beni arasın bu tip taşları yurtdışında kesimini yapıyorlar örnek olarak honkok veya bankokda yapılıyor taş kesimleri bizim ülkemizde bu tip taşları kesemezler iyi bir mühendislik çalışması yapılarak bu sarı safir kesilirse fiyatı çok ciddi rakamlara dünyada rağbet görür telefon 05388426269

 13. Elimde ne oldugunu bilmedigim 6 gen yapida ic ice gecmis 1cm ve daha kucuk bazen 2 cm ye ulasan bir fitbol topu buyuklugunde taz var quarz tasidir diye supe etim lakin degil bana yardimci olacak ilgilenecek uzman biri varsa 05394884252 bu numarayi arasin

 14. Kaba Sarı Safir veya diğer değerli taşlardan satın almak isteyenler olursa bu numaradan bana ulaşabilirseniz ayrıca elinizdeki doğadan bulduğunuz taşların ne olduğunu bana danışabilir ne olduğunu öyrenebilirsiniz Telefonum 05388426269

 15. manisa alaşehirde oturuyorum adım sami geriş 05386047547 elimde kaşıkcı elmasıkadar büyük elmas var iyisi sahtedeyil ilgilenenlere satacagım fiyat neyapar bilmiyorum ama elmas olduğundan eminim yığmanın icinden cıkardım ilgilenenler alacaksa arasın

  • Elinde taşı olan fotoğrafı wapsapla atsın sertlik derecesi 5 üstü olan para eder öyle Elmas Yakut var demeye gerek yok Mail’inizi bekliyorum

   • Kardeş elimde siyah ağırlıklı ışığa göre yeşil sarı olan bi taş var WhatsApp dan fotosunu atabilirim bize bu konuda yardımcı olabilirmisin yada olabilecek bir kişi varmidir yardımcı olursanız sevinirim 05357144937 ismim Yüksel

   • slm alarmcı bende butun degerlı taslar var yerım ıstanbulda ve ayrıca renk degıstıren has zultanıte tası da var. whatsap.0542 288 32 12

   • abı whatsaptan fotoraf atın dıyosunda numaran yokkı ,yoksa ıstegın butun taslar var bendee whatsapp. 0542 288 32 12

  • 05364600718 whatsap no

 16. Degerli tas alacaklar benimle irtibata geçin 5438894211

 17. Bende bir taş var ama ne olduğunu bilmiyorum sizlerden yorum bekliyorum taş yumurta insan ve hayvan fügürleri var ama çok fügür

 18. Benim taşa yorum nedense gelmiyor yumurta ve her hayvan resimleri var üzerinde 200 000 lt veren oldu ama ne olduğunu bilmediğim ve gerçek değerini bilmediğim için vermedim bunun ne olabileceğini bilen arkadaşlardan yorum rıca ediyorum lütfen

  • Bir taşı değerli kılan duraylılık,saydamlık,şeffaflık. olsada gerçek anlamda taşın iç yapısına bakmak gerekir taşın sertlik ve mutlak sertlik yapısı kimyasal özelliyi,atom yapısı mineral özelliyi bunları bilmek gerekir dahası hangi sınıftan hangi taş olduğunu anlamak için benim gibi 35 yıl bu işe emek vermeniz gerekir dünya üzerinde milyonlarca farklı yapılarda taş çeşitleri var bunların hepsini bilmek mümkün deyildir zira biz bildiklerimize bakalım türkiyede bu konuda pekde bilene ben rastlayamadım her kafadan bir ses çıkıyor laboratuar kuranların bu işi bilmediklerini iyi bilenlerdenim elinizdeki taşın bir resmini çekin ve vatsapp tan bana yollayın size ne olduğunu anında söyleyeyim telefon numaram +90538 8426269 saygılarımla

 19. Bende volkan cami yanı obsidiyen var hakiki kime ve kaça satılır?

  • Volkan camı bildiğimiz cam dan farkı yoktur örnek olarak obsidyan de bir volkan camıdır mineral değildir safir zümrüt yakut ve diğer taşlar mineraldir elmas ise karbondur her taşın kendine öz ve has yapısı vardır elinizdeki taşın ne olduğunu bilemezseniz bu numaradan bana ulaşabilir vatsapp 05388426269 taşın resmini çekip bana gönderin size yardımcı olabilirim

 20. Bir taşı değerli kılan duraylılık,saydamlık,şeffaflık. olsada gerçek anlamda taşın iç yapısına bakmak gerekir taşın sertlik ve mutlak sertlik yapısı kimyasal özelliyi,atom yapısı mineral özelliyi bunları bilmek gerekir dahası hangi sınıftan hangi taş olduğunu anlamak için benim gibi 35 yıl bu işe emek vermeniz gerekir dünya üzerinde milyonlarca farklı yapılarda taş çeşitleri var bunların hepsini bilmek mümkün deyildir zira biz bildiklerimize bakalım türkiyede bu konuda pekde bilene ben rastlayamadım her kafadan bir ses çıkıyor laboratuar kuranların bu işi bilmediklerini iyi bilenlerdenim elinizdeki taşın bir resmini çekin ve vatsapp tan bana yollayın size ne olduğunu anında söyleyeyim telefon numaram +90538 8426269

 21. Which makes a stone precious stability,Transparency,Transparency. you need to look at the internal structure of the real stone though the stone’s hardness and absolute hardness, structure, chemical properties,atomic structure, characteristics of the mineral stone which is a grade which moreover will need to know them to understand that you must like me worked for 35 years for this stone, there are varieties of different buildings all over the world for millions because it is not possible to know, let’s see what we know, knowing too much confusion I couldn’t find Turkey on this subject in the curtain of the Qur’an that they don’t know I know this lab well take a picture of the stone in your hand and send it to me I’ll tell you what it is vatsapp tan instantly
  Watsapp +905388426269

 22. Bende bazı taşlar var. Ama ne olduklarını bilmiyorum. Nasıl öğreneceğiz? resim paylaşabiliyormuyuz?

 23. Doğal Sarı Safir,Doğal Kahverengi Sarı Beyaz Zirkon, ve diğer değerli taşlar var alıcı varsa satabiliriz Watsapp +905388426269

 24. Anlayan biri bana acil msj ata bilirmi 0534 011 3890

 25. Değerli taş konusunda derin ve engin bilgiye sahibim ayrıca bende değerli taş var Yakut,Safir,Zirkon ve diğer taşlardan mevcut var ne yazık ki bu işi bilen insan sayısı ülkemizde az herkes bu işe heveslense de hevesleri kursaklarında kalıyor çünkü değerli taş işini öğrenmek yada değerli taş işi yapmak öğle sanıldığı kadar kolay bir şey değil önce işi öğrenmeniz ciddi bir emek vermeniz gerekir taşı tanıdınız mı gerisi sadece prosedör ve ozaman doğa size kuyumcu dükkanını sundu demektir işi bilen kazanır işi bilmeyen zaman kaybeder para kaybeder her insan akıllıdır aklını işletmesini bilen işi öğrenen kalkınır sizde aklınızı işletin önce işi öğrenin bilgi için watsapp +905388426269

 26. Ben değerli taş üzerine çalışıyorum Elimde bulunan işlenmemiş kaba satılık taşlar vardır .Sarı Safir 15 kilo,Yakut 300 gram,Citrin 30 kilo,
  Zirkon 150 kilo,Painite 2 kilo,Ağaç Ağat ışık geçiren kırmızı renk 120 kilo mevcuttur satış fiyatlarımıza KDV dahil değildir +yüzde 18 kdv eklenecektir.Satış Yerimiz İzmir dedir tlf 05388426269

 27. Taş Alıcıları arasın.aracılar ve simsarlar lütfen aramasın aracılara cevap verilmeyecek ve mahatap olunulmayacaktır değerli taş gerçek alı

 28. Bende büyük dikdörtgen taş var üzerinde yazılar var üzerinde yüzyıl geçmiş sanliurfa viranşehir tarafında buldum ve bu taş üzerindeki yazıları kimse okumadi hata Yrd,dç. dahi okuyamadi bu taşlardan anlayan değerli arkeoloji bilimci hocalardan destek aynı zamanda 4 tane dır bu dikdörgenlerden

 29. Slm ben fikret ben bi taş gördüm nasıl satabilirim numaram 05426122982

 30. Kesilmeyen we delinmeyen tas ne tasi merak ettim yazar misiniz

 31. elimde aragonit taşlar var.gittigidiyora koydum üstelik çok ucuza listeledim ilgilenen varsa baksın alsın 5 adeti 52 tl..gittigidiyor aragonit yaz bak…

 32. Ben yakutan bi haç yerin altında çıktı bu medeni taş ne kadardır

 33. kerem türkcan

  oğuzhan….. mail adresinden olmazmı. benim watşap yok. kerem8219@hotmail.com …görüşelim üstadım

 34. elimde krizopras, (yeşil) lila,mavi,mor,renklerde kalsedon ve yakut,korendon bulunmaktadır. Taşlar ham olarak çıkartmaktayım yarı kıymetlilere kg. ton olarak ilgilenenlere verebilirim zafersoygenc@hotmail.com 05352559720 msj la ulaşın lütfen

 35. 60 tane kadar birikmis tas var degerlerini bilmiyorum ama yardimci olabilecek ustalar ararsaniz memnun olurum 05435977254

 36. benim koleksiyonum var nerdeyse bütün taşlar* yakut*flüorit-malahit yada malakit*hematit*pirit-jasper*yeşim*labrodorit* sitrin *agat*lapis*akik*aragonit*ametist*akuamarin*kalsedon*aytaşı*obsidyen -oniks*opal*inci*olivin*pembe kuvars*rodonit*yakut*rutil kuvars*sedef*sodalit*kaplan gözü*yıldız taşı*turmalin*unakit*firuze
  kantaşı*tibet taşı*havlit*krizokol*krizopras*moldavit*topaz*vb…)

 37. Antika eser ve taslarla ilgili bilgi almak istiyenler whatsap numaramdan ulasabilirler..

 38. GUZEL HAS KESILMIS ZULTANITE TASLARI VAR…FIYAT COK UYGUN…0542 288 32 12…WHATSAPP

 39. HAM ISLENMEMIS ZULTANITE TASI 20 KILO FIYAT COK UYGUN…0542 288 32 12

 40. yılmaz kılıç

  Bende değerli bir taş var değerini nasıl öğrenebiliriz

 41. Bu taşları bir tanisaydiniz elinize almaktan bile korkardiniz…

 42. elimde bulunan bir taş var ne olduğunu bu işi yapanlarda bilmiyorlar herkes saçma sapan şeyler söylüyor gerçek taştan anlayan birileri varmı taş hiçbir şeyle çizilmiyor kesinlikle cok sert aynı zamanda oval olması yanında camıda çiziyor 0535 946 51 03

 43. slm arkadaşlar yenı mallar geldı bana raf ve kesılmıs cok temız ve fıyat cok uygun sımdılık ılgılenen varsa hemen goruselım… whatsapp ..0542 288 32 12

 44. Salam mende 19 iri furuzeyi dasdan ibaret boyunbagi var xalis saf furuzedi Hec bir qatgisi yoxdu boyumekdedi canlidi inkisaf edir satiram+994558865649

 45. Yurtdışından birisinin elinde 1-10 karat arası ham ve işlenmiş elmaslar var. Satılabilir mi?

 46. Dryerli TAS dan anlayan benle iletişime girsin watsaptan 0542 251 85 33 kesinlikle lüzumsuz insanlar girmesin güzel bir tas var elimde mawi gokyakut diye biliniyor heralde.saygılar.

 47. hüseyin dündar

  Slm generallar çox degerli taslar var elimde parlayan taslar ilgilenler bu hatta ulassinlar 05458903480

 48. Elimde bor madeni oldugunu dusundugm bisey var anlayan yardimci olabilirmi karatas0679@gmail.com iletisime gecebilirsiniz

 49. elimdekinlerin ne olduunu bilmiyorum kim yardımcı olur

  • Merhaba Seyfi bey
   Değerli ürünler le ilgileniyoruz
   Kapalı çarşıda dükkanımız var
   Amacımız ciddi olmak sizde bizim gibiyseniz
   Görüşelim lütfen

 50. arkadaşlar whatsapp tan resim isteyenlere göndermeyin dolandırıcı bir çoğu özellikle erhan resimleri alıyor sonra ilgilenmiyoruz talep yok diyor bilgilerinize….

 51. Slm arkaslar elimde ilgici bir tas var bunu ne oldu sloyen varmi aranizda

 52. S.a hacam biz dogada gezerken ilk resiminizde olan kuvaras a benzer veya otaş olan bir taş bulduk bulduumuz yeri kazinca buyuk birka ya ortaya çik ti içi kirmizi ve sari ren bu ne olabilir alicisi varsa adem.kuscu.35@facebook .com adresimde bana ulaşip taşi gorebilir iyi gunler

 53. Slm elimde dağda bulduğum bir taş var çok sayıda bi kaç yere gösterdim kuvars taşı dediler ondört tane köşesi var ilgilenenler 5423619014 arasında görüşelim bu arada camıda kesiyor

 54. Selam bi inşaat temeli eşilirken gözüme bi taş yansıdı aldım internetten araştırdım painite ye çok benziyor bire bir diyebilirim değerini de biliyorum ilgilenen varsa No.05459520749

 55. Slm ben tarlada taş gurdum tasin icinde ufak ufak parlayan taslar var Ne olduğunu bilmiyorum yardımcı olurmusunuz tel 05395633309

 56. bende de sarı topaz taşı var. İkizler buzcu olarak kendimi bu taş sayesinde rahata huzura kavuştuğuma inanıyorum ve üzerimdeki ağır yüklerin bir kaç haftada yok olduğunu gördüm işerim rast gidiyor tam bir sans taşı.

 57. Elimde çok değişik 2 adet taş var ilgilenenler olursa 05320685692 burdan ulaşabilirler fosillesmis taş diye düşünüyorum

 58. arkadaşlar dağda çalışırken bulduğum taşlar kuvars yada zultanit taş resimleri ile birebir aynı ilgilenenler arasın.ali 0542 5919177

 59. Ben bitane bu tastan köyde buldum para ediyomuki ilgilenen varsa ulaşsın 5079328401

 60. elimizde bi taş var kim ilgilenir arkadaşlar acil dönüş yaparmısınız?

 61. ve elimizdeki taş maden ocağında bulundu elmasa çok benziyo

 62. öner yıldırım

  TOPAZ TAŞI HAKKINDA VE FİYATI KONUSUNDA BİLGİSİ OLAN VAR MI?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir