Home / Dünyadaki Kayıp Hazineler / Kayıp II. Dünya Savaşı Hazinelerinden Yamashita’nın Altınları

Kayıp II. Dünya Savaşı Hazinelerinden Yamashita’nın Altınları

Kayıp II. Dünya Savaşı Hazinelerinden Yamashita’nın Altınları

Yamashita hazinesi olarak da bilinen bu altınlar II. Dünya Savaşı sırasında Japon ordusu tarafından elde edilen savaş ganimetlerinden oluşan altınlardı. Altınların sahibi  “Malaya Kaplanı” lakabıyla da tanınan Japon general Tomoyuki Yamashita, hazinesine kavuşamadan yakalanır ve 23 şubat 1946 da idam edilir.

Yıllardır bu hazineler aranmasına rağmen bulunamadı. Hazinenin miktarı nedeniyle elli yılı aşkın süredir hazine avcıları tarafından günümüzde dahi halen aranmaktadır.

Altınların ve değerli eserlerin savaş sırasında Filipinler’de ve ve Güneydoğu Asya da, kuytu köşelerde, mağaralarda ve tünellerde saklandığı iddia edildi.

Bazıları aslında hazinenin çok da büyük olmadığını iddia etti. 1988’de hazinenin Havai’de olduğuna dair bir iddia ortaya atıldı. Kimileri dönemin Filipinler lideri Ferdinand Marcos’un hazineyi bulduğunu ve servetinin kaynağının bu hazine olduğunu iddia etti. Ancak kanıtlanamadı. Günümüzde Filipinler hükumeti hazineyi aramak isteyenler için hala izin belgesi vermeyi sürdürüyor.

Check Also

Kayıp Hazinelerden; “Karasakal’ın Hazinesi”

Kayıp Hazinelerden; “Karasakal’ın Hazinesi” Tarihteki en ünlü korsan Karasakal sadece 1716 ve 1718 yılları arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir