Home / Define hakkında / Edirne’de 300 Ton Altın Bulundu

Edirne’de 300 Ton Altın Bulundu

Edirne’de 300 Ton Altın Bulundu

300 ton altın bulundu, Yasalar gereği bulunan altının yüzde 50’si devlete, yüzde 10’u belediyeye, yüzde 40’ı ise altın arayıcılarına veriliyor.

Hazine avcısı 5 kafadarın başlattığı kazıda, tonlarca altının ilk izine rastlandı. Gelişmiş dedektörler altın yığınlarını tespit etti.

Başkan Da İşin İçinde!

Edirne’de Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin oğlunun da aralarında bulunduğu 5 kişinin ‘Ya tutarsa’ diye başlattığı hazine avında tam 12’den vuruldu. Hazine avcılarının aradığı Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma sikke halindeki 300 ton altının ‘izi’ bulundu.

9.5 Metre Derinlikte 3 Odacık…
Belediyenin Temizlik İşleri Müdürlüğü bahçesinde yapılan kazıda, 9.5 metre derinlikte bir kapak ve kapağın hemen altında da 3 odacık bulundu. Eski Osmanlı darphanesi olduğu iddia edilen kazı alanında, kapağın altında tomruk şeklinde altın yığınları tespit edildi.

Trilyoner Olacaklar

Avcılar kazıya ara verip, daha büyük bir dedektörle altınların tam yerini tespit edecek. 300 ton altının piyasa değeri yaklaşık 3 milyar dolar. Yasalar gereği bulunan altının yüzde 50’si devlete, yüzde 10’u belediyeye, yüzde 40’ı ise altın arayıcılarına veriliyor.

Bulgarlar’a kaptırmamak için altınları gömdüler…
Edirne’deki hazinenin ilginç bir hikayesi var. Kazı yapılan yerde Osmanlı döneminde darphane binası bulunuyordu. Balkan Savaşları’nda Bulgarlar Edirne’yi işgal edince, Osmanlı yetkilileri ilginç bir yola başvurdu.

“Altınlar düşmanın eline geçmesin” diyen Osmanlılar, bir çukur açarak altınları gömdü. Altınların yerini belirlemek için hazırlanan harita da elden ele dolaştıktan sonra Bulgaristan Türkü olan kadının eline geçti.

Hazine göründü!

Edirne Belediyesi’nin bahçesinde süren hazine avında şok gelişme: Kazılan yerin 9.5 metre altında, tomruk halinde 300 ton altın var!.

Edirne’de filmlere, kitaplara konu olabilecek bir heyecan yaşanıyor. Edirne’de gömülü 300 ton altın olduğu söylentisiyle define avına soyunan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin oğlu ile dört ortağı, hedefi 12’den vurdu. Her şey Bulgaristan’dan getirilen bir haritanın, define avcısı Şefik Topçu’ya verilmesiyle başladı. Harita, belediye bahçesinde büyük bir hazine bulunduğunu gösteriyordu. Ve Başkan Sedefçi’nin izniyle, hemen kazı başladı. Arkeologlar bu işe itiraz ederken, çevredekiler de ‘Burada hiçbir şey yok’ diyorlardı. Ancak yılmayan hazine avcıları dün Edirne Belediyesi’nin Temizlik İşleri Müdürlüğü bahçesinde dedektörle tomruk şeklinde altın yığınları belirledi.

Osmanlı Darphanesi mi?

Altın aranan yerde 9,5 metre derinlikte kapak, kapağın altında da 3 odacık bulundu. Osmanlı darphanesine ait olduğu iddia edilen 3 odacıkta, 300 ton altın bulunduğu sanılıyor. Değeri 3 milyar dolar olan bu altınlara ulaşılırsa, hem Türkiye hem Edirne hem de Meriç Belediyesi çalışanları ihya olacaklar. Çünkü hazine avcılarından birinin bacanağı olan Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek, “Altınları bulursak çalışanlara bir yıllık maaşlarını ikramiye vereceğim” diyor. Şimdi Edirne’de nefesler tutuldu. 9,5 metre derinlikteki odalara ulaşılmaya çalışılıyor.

Bu konu hakkında yapılan yorumlar aşağıdadır.

“Bilinen En Büyük Defineler”

1- Dünya’da ele geçen en büyük sikke definesi 1980-90 arası Afganistan’da bulunan bir definedir. 8 milyon gümüş Hellenistik dönem Baktria Krallığı sikkesinden oluştuğu rivayet edilmekte. Bunların tanesi 10 gr. civarı; yani 80 ton gümüşten bahsediyoruz. Taliban rejimi altında ele geçen bu definenin sikkeleri, Taliban tarafından uyuşturucu tacirlerine verildi ve dünyanın her tarafında koleksiyonlara dağıldı. Gelen para ile silah aldılar. Kaçakçılar antika, uyuşturucu ve silah kaçırır; bu üçlü hiç ayrılmaz birbirinden Türkiye’de de böyle….

2- Türkiye’de bilinen en büyük define Beçin Kalesi (Milas) da 1990’larda arkeolojik kazılar sırasında ele geçen bir 16.yy Osmanlı definesi. 20.000 gümüş sikkeden oluşmakta. Hepsi müzede. Bu sikkeler 1 ile 3 gram arasında değişmekte. Yani 20-30 kilo gümüş sikkeden bahsediyoruz. Boşuna Beçin’e kimse para aramaya gitmesin; hepsi bulundu!!!! Zaten bunun maddi değeri öyle hayaller kurulmaya deyecek bir şey değil, emin olun. Ama tarihsel değeri oldukça fazla bilim adamları için.

Her gün bir sürü kaçak define kazıcısı boş hayaller peşinde koşarken yakalanıyor. Mahkemeler bu tür davalar ile dolu. Hangisine sorsanız 40-50 ton altınlardan bahsederler. Nedense hiç bulan olmaz bunları. Çünkü öyle bir şey yok. Ama kazıları ile arkeolojik katmanları tahrip ederler, tarihi binaları dinamitlerler. Bu hep böyle.

Ayrıca altın falan bulamazlar ama mermer heykeller gibi şeyler ele geçirirler, başarılı olanları bunları yurt dışına kaçırır; ondan sonra devletimiz geri almaya çalışır durur bunları.

Ben bu tür yalan haberlerin gazetelerde basılmasına karşıyım. Adamlar bulsa öyle bir define, bunun haber değeri var belki, ama henüz bulunmamış, rivayetten ibaret bir konu. Muhtemelen fos çıkacak bir başka değinen de olmayacak buna.

Ama bu arada bir sürü insan “vay böyle şeyler var ha, taşımız toprağımız altın” diyecek, boş hayaller kurup orayı burayı deşecek. Çünkü kısa yoldan köşeyi dönmek herkezin hayali. Bizde bu kadar çok hayal varken, kimse oturup, çalışıp Bill Gates gibi bilgisayar programları falan geliştirmeye kalkmaz. Halbuki bakınız, Bill Gates şu an Türkiye Cumhuriyeti devletinden daha zengindir. Belki tekel oluşturdu, bu parayı haketmedi diyebiliriz, ama gene de yöntemleri ne olursa olsun, asıl hazineyi bulan, onu çalışarak elde eden kendisidir. Amerikalıların, Japonların tuzu kuru, topraklarında öyle ahım şahım tarihi eserler olmadığı için, hayal kurmayı bırakıp, çalışarak dünyaya ekonomik güçle hükmediyorlar. Biz ise boş hazine hayalleri peşinde koşuyoruz.

Bugün Türkiye’de definecilerin websiteleri var, “nasıl altın bulunur” gibi kitaplar basıyorlar. Yasalardaki açıkları kullanıp metal dedektörleri üretip satıyorlar; 1 milyon civarında metal dedektörü var bugün Türkiye’de.

Yani görünen o ki her 70 kişiden biri aktif olarak kaçak kazı yapıyor. Tarihi eserleri talan ediyor. Ama etrafıma bakıyorum, öyle hazinelerle, definelerle köşeyi dönmüş o 70 kişiden birine asla rastlayamıyorum. Onun yerine elinde ne var ne yoksa bu işlere harcamış, sahte haritalarla kazıklanmış, fakirleşmiş bir sürü insana rastlıyorum. Ya da yakalandıklarında adli sicili olmuş, ceza almış yüzlercesine.

Bu bir hastalık. Etrafında böyle insanlar olanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. Bu hastalığın sonu yok. Kumardan veya uyuşturucu kullanmaktan hiç farkı yok. “Ya çıkarsa?” sorusu kafaları kurcalamaya devam ettiği sürece, ne yasalar ne cezalar bu insanları yıldıramıyor. Ve bu insanlar için “para etsin, ne olursa olsun” mantığı işlediğinden define hazine denince aklınıza sadece antik kalıntılar gelmesin; camiler, kervansaraylar, yani tarihimizin her kalıntısı birer hedef, hepsi yağmalanıyor, zarar görüyor. En korkuncu ise içinde altın vardır diye dinamitlerle kaya mezarlarını falan patlatmaları. Bunları tekrar yerine asla koyamayacağız.

Arykanda da sadece ve sadece 1 adet altın sikke bulundu kazılar sırasında. O da antik değil, 1856 yılından bir Osmanlı altını; aynısını herhangi bir kuyumcudan “Reşad altını” adıyla satın alabilirsiniz. 100 YTL bile etmiyor değeri. Yani altın bir eser olsa herhalde 1971’den beri her yaz iki ay, günde 50 işçi çalıştırarak, binlerce metreküp toprağı kazan kazı ekibi mutlaka bulurdu.

Gördüğünüz gibi boş hayaller sadece peşinde koşanlara kişisel zarar vermiyor; aynı zamanda arkeolojik ve turistik bir cazibe merkezi olan bir antik kentimize de zarar veriyor. Buradaki tahribatı tamir etmek mümkün değil. Artık yok oldu bazı şeyler.

Alın size Arykanda’dan daha eski yıllardaki defineci tahribatları:

Kırılan Lahit

Kazılarda bulunan ve içi boşaltılan bu lahit (içinde sadece iskelet vardı, buluntu ele geçmedi), daha sonra balyozla defineciler tarafından parçalandı. Önünde mozaik taban vardı, kaçak kazı ile mozaiye büyük tahribat yapıldı.

 

 

 

Az Kalsın Duvarı Yıkılan Yapı

Kazılar sonrasında taşları özgün yerlerine konarak kısmen restore edilen bu yapının fotoğrafta görülmeyen soldaki duvarının temelini oluşturan iki blok “içinde altın vardır”

diye defineciler tarafından parçalandı. En alttaki bloklar olduğu için binanın statik dengesi bozuldu, zar zor kırılan bloğun yerine taş doldurarak tamir edebildik. Az kalsın bina tamamen çöküyordu.

Bu arada definecilik, tarihi eserlere tahribat ve hatta mezar kırma, Türk’lere ait bir hobi zannedilmesin diye ekleme yapmak istedim. Mesela Italyan’ların “kutsal” saydıkları noel baba’nın Osmanlı koruması altındaki kilisesine gizlice girip, mezarını kırıp, kemiklerini çalmaları aklıma geldi. Kemik parçaları halen Italya’da bir kilisede sergilenmekte. Kırık mezarı ise Demre’de ziyaret edilebilir..

Tabi ki bütün dünyada var bu hastalık. İtalyanlar hatta bu konularda bizden meşhur. Gözü dönmüşlük din, millet dinlemez. İşin ucunda para olduğunda karanlık karakterlere her ülkede rastlanır. Bizdekilerin çoğu, onların yanında biraz saf kalıyor hatta. Ama gene vurguluyorum, yok edilenler sadece antik dönem değil, Osmanlı döneminin tarihsel mirası da katlediliyor. Kolaksiyonlara koyma adına İstanbul’daki camilerden çalınan mezar taşları, halılar, kilimler, şamdanlar, çiniler, hat örnekleri, el yazmaları….saymakla bitmez.

Bu haberi dün ATV haberde canli yayinda gösterdiler.Adamlar teknolejinin yardimi ile bir tünele bagli 3 tane oda buldular ama 9.5 metre kazdiklarina ragmen daha odalara varamadilar. Detektörler odalarin icinde birsey oldugu gösteriyor,95% altin “diyorlar

Alıntı

Check Also

Büyük Trakya Hazinesi

Büyük Trakya Hazinesi Büyük Trakya Hazinesi; Büyük İskender’in Hazinesi Bulundu!… Bulgar arkeologlar, başkent Sofya’nın 300 km …

59 Yorumlar

 1. toptagın altındakinin kime ne faydası var.. topragın üstüne cıksında birilerine faydası olsun.. bu kafa iyi kafa degıl düşünceleriniz yanlıs.yok lahıt kırılmış yok kaya mezarı kırılmış. cokmu lazım sana bunlar ne faydası var bunların.. biz daha guneydogudakı topraklarımızı zor zapdediyoruz sende kalkmıssın internet başında kaya mezarlarını korumaktan bahsediyorsun..

 2. elinizde saglam olduguna inandıgınız define bölgesi varsa ve bilgisel ve fiziksel destek ihtiyaç duyuyorsanız belirli bir hediye karşılıgında yanınızda olabilirim yanlız aramadan önce şunlara dikkat etmenizi rica ederim ! 1. imanınıza güvenmek 2.allah korkusu taşımak 3.kazıda kesinlikle kan bagı olan birinin olmaması ( gömü sahipliyse musallat veya çıldırma olasılıgı dogurdugundan ) 4.kazı alanında bulunmaya basladıktan sonra zihnini kontrol edebilen 5.daha önceden tecrübe sahibi olan 6.kazı yapılacak bölgenin kazıda bulunacak kişiler harici kimseye bahsedilmemesi eger yukarıdaki sartlara uygun sanız bana ulaşabilirsiniz isim hüseyin yaş 23 bölge ankara define tecrübem mevcuttur 0543 962 18 38

 3. Hüseyin bey sizininle görüşmek istiyorum.

 4. slm bısey danıscam dıyelımkı tesadufen kazdınız ve sıkke altın buldunuz tarhı eser deıl yanı bıldıgın osmanlıdan kalma son 6 padısahtan kalma altın buluduz resat hamıt gıbı bunları nasıl satıcaksınız yanı yasalmı onu ogrencem

 5. 06bh3299 :
  slm bısey danıscam dıyelımkı tesadufen kazdınız ve sıkke altın buldunuz tarhı eser deıl yanı bıldıgın osmanlıdan kalma son 6 padısahtan kalma altın buluduz resat hamıt gıbı bunları nasıl satıcaksınız yanı yasalmı onu ogrencem

  • Yasal degil devlete haber vermen gerekiyor yoksa cezaevine girersin ve elindekilerdenden olrusun

   • Karaburunda 3 belirli yerim var. Nokta atisi yapamiyoruz tahminen 15 ton kadar kulce altin var. Bizdeki dedektor yetersiz. Daha orjinal dedektoru olan yada kendine guvenen varsa 05355751401 umut zorbey

 6. Merhabalar arkadaslae sizlerden yarim bekliyorum artvin yusufelinde ikamet ediyorum cok yer biliyorum ama makina yok hepside saglam yerler yusufeli gecmisini arastirin inanmiyan arkadaslar olursa

 7. men.diyarbakır.çüngüş ilçesinde yasiyorum bizim burda bir çok define isareti var bana yardımci olmanızı rica ederim

  • kardeşim bende diyarbakırdan numaram bu ararsan konuşuruz papaz falan var elimdelimde istanbulda oturuyorum 05376108387

 8. ben 21 tane bilezik buldum 6şişi kraliçenin gözyaşı

 9. mehmet :
  men.diyarbakır.çüngüş ilçesinde yasiyorum bizim burda bir çok define isareti var bana yardımci olmanızı rica ederim

  kardeşim internette bütün işretlerin ne anlam taşıdığı yazıyo ama dikkat et gömü çıkartmak kolay değil çıkartırken yanında su bulundur ses çıkartma dua ile kaz ağzında okunmuş su bulunsun ve yanında birisi olursa hiç konuşmasın mümkünse kazarken kimse bakmasın kazılan yere sadece kazan ve kazılan yere sakın girmeyin dışardan doğru kazın zaten gömülerin çoğu yere yakın yerlerdedir

 10. tahir :
  ben 21 tane bilezik buldum 6şişi kraliçenin gözyaşı

  satabildin mi elinde duruyormu hala eğer duruyorsa yardımcı olurum

 11. mevlüt :

  tahir :
  ben 21 tane bilezik buldum 6şişi kraliçenin gözyaşı

  satabildin mi elinde duruyormu hala eğer duruyorsa yardımcı olurum

 12. ismail :
  Huseyinabi bende iyi noktalarvar

  makine lazım dostum ankara için verirmisin makine ama şunu söyleyim şuan üç ortaklı bildiğim kadarı ie

 13. Bizans imparatorluguna ait lahit var bende

 14. Köyde oturuyorum dün akşam köyden birileri define buldu kraliçe mezarı içinde 100 adet insan eli boyutunda altın altın yüzük altın defter yaprak gibi ve daha dolu şeyler buldular adamlar kaçak sattılar zengin oldular

 15. Izmirde yardima ihtiyaci olanlar bu msja cevap verirse yardimci olurum.

 16. arkadaşlar çok kuvvetli bi makina lazımm VAN MERKEZDEN SİNAN

 17. mikail :
  Ban ulaşın sizi tirilyonluk yapıyım

 18. Arkadaşlar ben İstanbul beykozda oturuyorum buranın hikayesi 700 lü yıllara dayanıyor ve hiç ummadigimiz yerlerden altın heykeller çıkıyor ama nereden başlayacağımı bilmiyorum ne yapmam gerekiyor ilk adıma sizce ?

 19. Mardin kızıltepe bolgsınde evımın altında tünel v gızlı oda var bıton makına ve şeğ getırdım hepsı bu bahçede yüklü hazıne var ama naletlımı tılsımlımı ol bısı dıyor eyer bu tılsımı kım ıptal edebılırse ve tabıkı kendıne guvenen guzel bır makınasıda olsun bu ısler basıt dyl buyursun gelsın numaramı arayabılırsınız 05422257740

 20. sadece Profesyonal olan ve makınası olan arasın ısı bılmeyen aramasın Her turlu Garantı Veırırm Malın Olduğuna Sdece Profesyonale ıhtıyacım var Bana Ulasın Beraber Cıkartalım

 21. gokhan :
  sadece Profesyonal olan ve makınası olan arasın ısı bılmeyen aramasın Her turlu Garantı Veırırm Malın Olduğuna Sdece Profesyonale ıhtıyacım var Bana Ulasın Beraber Cıkartalım
  5445004033

 22. samsun da işaretten anlayan birileri varsa bana yardımcı olabilirmi

 23. Kimsin bilmiyorum ama agzina ve anlatimina saglik aynen söyledigin gibi benim de cevremde anlattigin gibi bu boş işlerle ugraşipta aşından ekmeyinden olanlar var yani hepsi boş faso fiso abicim …

 24. Arkadaşlar benim para gücüm var allaha şükür varsa saglam ispatlı yer ben burdayim .05359382033 yardimci olurum.

 25. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum

 26. Izmirde yardimci olacak kimse varmi

  • hocam izmirde yer neresi ve nasıl bir yardım lazım sadece makinamı yoksa ekipman mı yoksa işaret çözümü tecrübe gibi mi

 27. Yasalarınız batsın.Dinimize göre Define savaş ganimetlerine girer.Ataları buraları bizlere yurtedinmek için canveren ECDADİN torunları olarak bumillete hepimize mirastır.Biz ekonomik krizle boğuşup bırakın tatili memlekete dahi çalışmaktan gidemezken.Avrupalının zenginliğine 3.5kuruşuna yalakalık yapıp kendi vatandaşını kazarken bişey çıkmadan yakan hapse atıp açbırakan yasa bizeait olamaz.Ecdadımin yurtdışında yapmışolduğu Dünekadar Camilerimizi meyhaneye,Şehitliklerimizi çöplüğe çevirmiyorlarmıydı.Sende kendi milletini onların ucubelerini korumakiçin,yakmaya devametArkadaşlar eymilletim..bulana helal olsun.bizehelaldir.Yılmakyok yola devam..

  • Elimde kabartma yılan var orjinall işten anlıyorum ama tam nokta atışı yapamıyoruz yardımcı olacak durust bu işten anlayan ve iyi bir radarlı makinası olan beni arasın herkese Allah kolaylıklar versin Numaram 05439132392

   • Karaburunda 3 belirli yerim var. Nokta atisi yapamiyoruz tahminen 15 ton kadar kulce altin var. Bizdeki dedektor yetersiz. Daha orjinal dedektoru olan yada kendine guvenen varsa 05355751401 umut zorbey

 28. ben ali çelik 5336105757 arkelog arayın bilgilendireyim

  yaşlıyım yerlerim var çesaretli gençler çalısanlar arayınız

 29. slm..dostlar ben aekelog ali bey süper makinam var arkelogum yerleri olanlar arasın bakılır

  musait amanda

  istanbulda ikamet etmekteyin

  süper çok pahalı kaliteli makinalarım var

 30. 0533 610 57 57 ali çelik

 31. emrah demirdizer

  benim bildigim yerleri prof dedektorlerle arasanız mlyoner oluruz 05454206271

 32. Bende tarihi paralar var ve de taşlı yüzük var alan varsa

 33. ulan kazıyla altınmı bulunur

 34. S.A. arkadaslar ! Bursada oturuyorum.Arkadasimin tapulu bahcesinde 3 kup degerli maden ve 5 ad.mezar oldugu tespit edilmistir.Bunun kaynagi ise soyle ” duzenli olarak Rusyaya seyahat ediyorum.Orada uydu techizatlariyla ilgilenen tanidigim biri,Bursadaki arkadasimin yerinin koordinatlarini verdim bakti ve bunlarin 25 m.derinlikte” old.nu soyledi.Bu derinligi gosterebilecek makinalari olan ve kendine guvenen kisiler varsa beni arayabilir. Ben Hakan 553 676 1299 whtsp.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir