Home / Define Olabilecek Yerler / Define Olabilecek Yerler; “KÖPRÜ AYAKLARI”

Define Olabilecek Yerler; “KÖPRÜ AYAKLARI”

Define Olabilecek Yerler; “KÖPRÜ AYAKLARI”

Köprü civarları gömü yerleri için önemli olduğu kadar köprülerin ayakları da çok ilginç saklama mekanlarıdır. Özellikle taş yapı köprülerin pek çoğunda ayak kısımlarını işaret eden bir takım motifler ve figürler vardır. Bunlar bazen bizim gözümüzde süsleme ve tezhip sanatı gibi görülebilir ama aslında bir takım saklanmış eşyanın ifadesidirler. Hepsi için bir genelleşme yapmak mümkün değildir; ancak bu iddiamız pek çok yerde doğrulandığı için rahatlıkla ortaya koyabiliyoruz. Bu tür köprü ayaklarında haç, çiçek, çember, papatya ve güneş resimleri görülebilir. Genel işaretleri bunlardır. İstisna olanlar da vardır.

Her köprüde hitabeli bir taş bulunur. Bu taşın altında bir miktar altın bulunur, eğer köprü yanında kilise varsa bu hitabeli taşın altında papazın haritası bulunur bu harita bölgenin haritasıdır bir çok şey bu haritada yazılıdır.

Eğer bulduğunuz köprü 3 göz ise orta kemer üzerinde bir karaca başı son kemerin altında bir istavroz arayın. Bu kemerde üç köşe kesme taş göreceksiniz bu taşın arkasında bir kese altın saklıdır dikkat edin kese eskimiş altınlar dağınık vaziyette olabilir.

Define olabilecek en önemli noktalardan biri de eski köprülerdir. Eski köprülerde en sık define saklanan yer köprü kemerleri ve köprü ayaklarıdır. Kemerde bulunan define çok zaman insan boyundan yüksek bölgelerde saklı olur. Ayaklarda bulunanlar ise omuz hizasında olma ihtimali oldukça yüksektir. Bir köprünün kemerinde ya da ayaklarında define saklı olup olmadığını anlamamız için köprü üzerindeki yapı taşlarını kontrol etmemiz gereklidir. Köprünün geçiş güzergahı üzerindeki bu taşlarda işaret varsa bu bize köprüde bir define olduğunu müjdeler. Bu istisna da olsa bazen köprü değilde köprüye giriş ve çıkışa yakın yerlerde olabilir. Köprünün bitiği andan itibaren en fazla 100 metrelik mesafede mutlaka kontrol edilmelidir.

Kemer ve ayaklara saklanan defineleri bulmak çokta zor olan bir iş değildir, köprüye ait her hangi bir yapı taşının hemen arkasına kolayca saklanabilir. Bu taşlar diğer taşlara göre biraz farklı görünür, dikkatlice bakıldığında mutlaka anlaşılır. Orijinal yapı ile araya kıstırılmış işlenmiş taşlar kendini belli eder. Bu taşlar kolayca yerinden çıkarılarak alınabilir. Tabi’ki burada yazılanlar izin alınmış bir define arama işlemleri için geçerlidir.

Check Also

Define Olabilecek Yerler; “KİLİSE VE TAPINAKLAR”

Define Olabilecek Yerler; “KİLİSE VE TAPINAKLAR” Gerek inançları ve gerekse eski devirlerdeki güvenilirliği nedeniyle gömücü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir