Home / Genel / Atasözleri / “Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz” Atasözünün Anlamı

“Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz” Atasözünün Anlamı

Atasözü ve Anlamları

“A” Harfi İle Başlayan Atasözleri

“Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz”

“Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz” Atasözünün Anlamı: Kırağı, kış aylarında bitkilerin üzerinde oluşan donmuş çiy anlamına gelir. Kırağı çalmak ise, donmuş çiy nedeniyle bitkilerin ve toprağın zarar görmesi demektir.

Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz atasözünde, zamanında büyük zorluklara katlanmış olan kişilerin, yaşadıkları yüzünden kolay kolay üzülemeyecekleri ifade edilir.

Kötü durumda olan bir kimseyi, ortaya çıkacak yeni kötü durumlar etkilemez; pek çok zorluğa katlanabilir; çünkü o, böylesi kötü durumlara alışmıştır. Ayrıca, işe yaramayacak hâle gelmiş kimseler de, tutar bir yanları olmadığı için felâketlerden çekinmezler.

Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözü, hayatı boyunca büyük üzüntüler yaşamış, sıkıntılar çekmiş kişilerin, zamanla acı çekmeye alışacağı anlamına gelir. Bu atasözünde acı patlıcanı ile büyük çileler çekmiş, çeşitli sıkıntılara katlanmış insanlar kastedilir. Bu insanlar zamanla acıya ve üzüntü verici olaylara karşı duyarsızlaşır. Böylelikle normalde bir insanın üzülmesine neden olan olaylar karşısında bile metaneti korurlar.

Bu atasözü genellikle, teselli etmek için söylenir. Zamanında çok büyük acılar çekmiş kişilerin, yaşanan ufak tefek sıkıntılara karşı daha güçlü ve dirayetli olması beklenir. Atasözünde geçen kırağı ifadesi de sıkıntı, dert ve keder anlamında kullanılmıştır.

Kısaca: Çekilen acılar zamanla insanları olgunlaştırır, onların çok daha güçlü ve sabırlı olmalarını sağlar, daha kötü durumlar onları etkilemez, çünkü nasıl başedeceklerini bilirler.

Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

Sen beni düşünme nasılsa acı patlıcanı kırağı çalmaz.

Bununda üstesinden de geliriz, acı patlıcanı kırağı çalmaz mış.

atasözü, ataszöleri, atasözü nedir, atasözleri hakkında bilgi, atasözlerinin anlamları, atasözleri kısa anlam, atasözleri kısa, atasözleri açıklaması,acı patlıcanı kırağı çalmaz, acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünün anlamı,

Check Also

Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır), tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır.

Atasözü ve Anlamları “A” Harfi İle Başlayan Atasözleri “Acı (kötü) Söz İnsanı (adamı) Dininden (çıkarır), …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir