Home / Define Haberleri / Çin Bugün Afrika’da, Peki ya 600 yıl Önce?

Çin Bugün Afrika’da, Peki ya 600 yıl Önce?

Çin Bugün Afrika’da, Peki ya 600 yıl Önce?

Kenya’nın Manda Adasında 600 yıllık bir Çin sikkesi bulundu. Sikkenin Çinliler tarafından  her zaman dillendirilen  fakat batılı tarihçiler tarafından reddedilen Doğu Afrika Çin Kolonizasyonu ile ilgili ve le geçirilen en önemli kanıt olduğu düşünülüyor. Eğer sikke gerçekten 600 yıl önce Kenya ‘ya ulaşmış ise Çinliler Avrupa’lı kaşiflerden çok daha önce Afrika ile ticarete başladığını bize gösteriyor.

Tunçtan yapılan sikkenin merkezinde ise gümüşten yapılmış bir delik var, bu delik sikkenin kemer yada iplere dizilerek basit cüzdanlar yapılmasını sağlıyordu. “Youngle Tongbao” olarak bilinen bu delikleri Çin’e tanıtan kişi ise Ming Hanedanından 1403-1425 yılları arası hüküm süren İmparator Youngle’dir. İmparatorun adının sikke üzerinde bulunması, tarihlemeyi oldukça kolaylaştırdı.  İmparator Youngle’nin bir başka özelliği ise Çin Yasak Şehri’nin inşaatını başlatan imparator olmasıdır. Amiral Zheng He’yi Hint Okyanusu kıyılarınca ticaret anlaşmaları yapması için gönderdiği biliniyor. Fakat anlaşılan Amiral düşündüğümüzden de ileriye gitmeyi başarmış.

…..

Bu sikkenin anlamı o kadar büyüktür ki; b,l,m dünyasına Afrika ve Asya arasındaki ilişkileri yeniden araştırma ve tartışma alanı açıyor.

Manda da bulunan bu sikke  ada hakkında yapılan bütün araştırmaları yeniden gözden geçirecek nitelikte.

Arkeogezi Dergisi

Check Also

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor New York Times’ın haberine göre yaşayan modern …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir