Home / Define Haberleri / Hagestein’de XV. yy.’a Ait Hazine Bulundu

Hagestein’de XV. yy.’a Ait Hazine Bulundu

Hagestein’de XV. yy.’a Ait Hazine Bulundu

Bir su şirketinin personeli son on beşinci yüzyılda Hagestein’de (Vianen Belediyesi) gümüş ve altın paralarla dolu bir toprak kap ortaya çıkardı. Keşif, yeni Hoef ve Haag köyünde inşaat çalışmaları için hazırlık esnasında yapıldı.

Keşiften sonra Landscape and Heritage Utrecht (LEU) Meldpunt Arkeolojisi bilgilendirildi. Daha sonra bulma yeri bir metal dedektörü ile incelendi, böylece paraların tamamı bulundu.  Bulgular, daha sonra, Bölge Arkeoloğuna araştırmalar için gönderilmiştir.

Bölge arkeolog Peter de Boer’in geçici bir envanteri hazinenin, sırlı kırmızı ateşli topraktan yapılmış basit bir pişirme potasında gizlendiğini gösteriyor. Bulunan paraların çoğu  gümüş sikke, 12 tanesi altıntır.  Soruşturma sırasında tekstil parçaları bulundu. Muhtemelen sikkelerin bir kısmı kumaş torbalara veya mendillere sarılmıştır.

Paralar rulolar halinde sarılı halde bulundu bir kısmı dağılmış vaziyetteydi.

Bulunan paralar Delft koruma bürosu ArcheoPlan tarafından temizlendi ve De Nederlandsche Bank’ın nümismatik uzmanı ( madeni paralar uzmanı ) tarafından ayrıntılı olarak incelenecek.

ODRU’nun ön envanteri, sikkelerin kompozisyonundan ve geçici arşivinden “dolaşım hazinesi” olarak adlandırdı. Hazine, şimdiki ve popüler ticaret paraları olan paraları içeriyor.

Bulunan paraların en eski tarihlisi 1481 tarihli olduğu sanılıyor.

Check Also

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor New York Times’ın haberine göre yaşayan modern …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir