Home / Define Haberleri / Kütahya’ da 2000 Yıllık Mezar Odası Bulundu.

Kütahya’ da 2000 Yıllık Mezar Odası Bulundu.

Kütahya’ da 2000 Yıllık Mezar Odası Bulundu.

Kütahya’da, İl Özel İdaresi ekipleri tarafından yol yapımı sırasında bulunan ve yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen mezar odasından, insan iskeletleriyle toprak ve metalden yapılmış kaplar çıktı.

Kutahyada bulunan mezar odası
Kütahya’ da 2000 Yıllık Mezar Odası Bulundu.

İki bölümden oluşan Mezar odasından çıkarılan eserler, Kütahya çini Müzesinde basına tanıtıldı. Fotoğrafta iskeletlerin yakınında bulunan çorap kalıntıları görülüyor.KÜTAHYA – İHA – Kütahya’da, İl Özel İdaresi ekipleri tarafından yol yapımı sırasında bulunan ve yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen mezar odasından, insan iskeletleriyle toprak ve metalden yapılmış kaplar çıktı.

Çini Müzesinde, Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün’den mezar odası ve buluntu eserlere ilişkin bilgi alan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, yaklaşık 2 bin yıl önce yapılan odada bulunan eserlerin narin ve güzel işlenmiş olduğunu söyledi.

Eserlerin, Kütahya’da yaygın olarak yapılan çini, porselen ve seramik sanatına iyi örnek oluşturduğunu ifade eden Vali Çiftçi, “Kütahya’mızın tarihi derinlikleri çok eskilere gidiyor. Hakikaten dünyaya örnek olabilecek tarihi zenginliklerimiz var. Bu eserlerden o dönemde bir ödüllendirmenin de var olduğu, iyi işler yapan kişilerin ödüllendirildiği görülüyor. Bu mezar odalarının ödüllendirilen bir kişi için yaptırıldığı anlaşılıyor” dedi.

Müdür Türktüzün, İl Özel İdaresi ekiplerince merkeze bağlı Aydoğdu Mahallesi yakınındaki Boztepe mevkiinde dozerle yürütülen yol yapım çalışması sırasında iki bölmeden oluşan mezar odası bulunduğunun fark edildiğini bildirdi.

kutahyada mezar odasından cıkan esyalar
Kütahya’ da 2000 Yıllık Mezar Odası Bulundu.

Mezardaki iki odanın duvarları ve tavanının kırmızı aşı boyasıyla süslenip kare ve dikdörtgenlere bölünerek taş izlenimi verildiğini ifade eden Metin Türktüzün, “Mezar yapısının ön odasına küçük bir kapıdan girilmektedir. İçeride üç basamak eşik vardır. Ön oda, kare şekilli olup üzeri tonozludur. 3 metre boy, 2,50 metre en, 4 metre yüksekliğindedir. Her iki kenarında birer seki vardır. İkinci oda giriş kapısı kemerli olup 1 metre yüksekliğindedir. Kapı üzerinde üç satır yazı olup, altında yine aşı boyasıyla yapılmış çelenk vardır. Latince yazıda, ‘Kotyaionlu Timateos Thygantos, onurlandırıcı güzel bir iş yaparak bunu hazırladın’ denilmektedir. ‘Kotyaion’ ibaresi, günümüzde ‘Kütahya’ olarak kullanılmaktadır. İkinci oda, 3,40 metre boy, 2,85 metre en, 4 metre yüksekliğindedir. Kapının karşısındaki sekide bir iskelet yatırılmıştır.

mezar odasındaki iskeletin kemikleri erimis
Kütahya’ da 2000 Yıllık Mezar Odası Bulundu.

Bu iskeletin kafatasının üzerinde altın bir diadem vardır ve 3,25 gram ağırlığındadır. İskeletin ayak ucunda bir çift koyu kahverengi boyalı deriden ayakkabı ve iki adet siyah kumaştan çorap vardır. Kapının sol tarafındaki sekide başka bir iskelet daha bulunmaktadır. Kapının sağındaki sekide ise mezar hediyeleri olarak pişmiş topraktan yapılma kandiller, çift kulplu bardak, koku kapları, büyükçe bir tabak ve gözyaşı kapları bulunmuştur.”

Kutahya da mezar odasından çıkanlar
Kütahya’ da 2000 Yıllık Mezar Odası Bulundu.

Türktüzün, mezar odasında fazlaca nem bulunduğu için kapların bazılarının kötü duruma geldiğini, iskeletlerin kemiklerinin ise iyice eridiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

Check Also

Dünya’daki Altın Uzaydan mı Geldi?

Dünya’daki Altın Uzaydan mı Geldi? Altının uzaydan geldiği görüşü bir bilim-kurgu senaryosu gibi gelebilir kulağa.  Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir