Home / Define Haberleri / Hapisteki İhbarla Ortaya Çıkan Sır

Hapisteki İhbarla Ortaya Çıkan Sır

 

Hapisteki İhbarla Ortaya Çıkan Sır

Hapisteki ihbarla ortaya çıkan sır; Milas’ta Zeus Karios Kutsal Mabet Alanı’nda ortaya çıkarılan Kral Mausolos’un babası Hekataios’a ait 2400 yıllık mezar odası ve lahitin ardından film gibi bir hikaye çıktı.

Muğla’nın Milas ilçesinde yayın yapan Doğuş Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç, taahütü ihlal suçundan dolayı hapis cezasını çarptırılmıştı. 18 Haziran’da cezasını çekmek için Milas Cezaevi’ne giren Tunç, kaçak kazı yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 4 define avcısının bulunduğu koğuşa konuldu.

BAKAN GÜNAY: BASİT BİR HIRSIZLIK DEĞİL

Turan Çelik adlı define avcısı ertesi gün Tunç’a yıllardır herkesin peşinde olduğu Hekataios’a ait mezarı bulduklarını ve mezar odasında yapılan soygunları anlattı. “Mezar odası ve lahit iki kez soyuldu. İkinci soygunda 60 cm’lik eşsiz bir altın heykel bulundu“ diyen Çelik, “Şimdi sıra bu lahitin çıkarılmasında… Lütfen çıktığında bu işi jandarmaya bildir, çalınmasına engel ol” dedi. Anlatılanları şaşkınlık içerisinde not alan Tunç, 5 gün sonra para cezasını ödeyip serbest kalınca da, bu şok iddiaları gazetesine taşıdı. Tunç’un haberi üzerine Muğla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 45 günlük incelemenin ardından düzenlediği operasyonla 10 zanlıyı gözaltına aldı.  Yakalanan zanlılardan 5’i tutuklanıp cezaevine gönderildi. Bu arada Hekataios’un lahitini kaçak kazı ile çıkaran şebekenin ulusal ve uluslararası boyutlarıyla ortaya çıkarılması için MİT’in de devreye girdiği ve bu amaçla çok yönlü bir araştırma yaptığı öğrenildi.

 12 Metre Aşağı İnildi

 Operasyonda baraka içerisindeki beton kapaktan yerin 12 metre altına inildi. Burada iki büyük odayla karşılaşan yetkililer, 2 metre büyüklüğünde iki lahite rastladı. Lahit içinde 1 metal arama dedektörü, 2 adet elmas uçlu matkap uç ve kürekler ele geçirildi.

 

Check Also

Dünya’daki Altın Uzaydan mı Geldi?

Dünya’daki Altın Uzaydan mı Geldi? Altının uzaydan geldiği görüşü bir bilim-kurgu senaryosu gibi gelebilir kulağa.  Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir