Home / Define Haberleri / Rotterdam’da Bulunan İlginç Define

Rotterdam’da Bulunan İlginç Define

Rotterdam’da Bulunan İlginç Define

Rotterdam'da  Define
Rotterdam’da Bulunan İlginç Define

Rotterdam Belediye binasının yakınında, arkeologlar  tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Belediye Başkanı tarafından, altıncı yüzyıldan itibaren kalma gümüş sikke ve toplam 477 adet madeni para bir ayakkabı içinde saklanmış olarak bulundu. Paralar, eskiden bir şantiye ofisinin olduğu yerde bulundu.  

Araştırmacılara göre, bu tür bir madeni paranın ilk kez bir ayakkabı içinde bulunması;  en eski bozuk para, 1592’nin en küçüğü olan 1472’den kalma olan bu bozuk para ayakkabısı, muhtemelen bir evin zemininin altında gizli kalmış.

İlginç Define
Rotterdam’da Bulunan İlginç Define

 Rotterdam Belediyesi’nin açıklamasına göre;

Seksen savaşı İspanya’yla (1568-1648) savaş zamanıydı , bu yüzden mal sahibi sermayesini ileri ki zamanlar için gizlemiş olabilir. Fakat tasarruf için de “normal” bir yol da olabilir. Bulunan hazinenin değeri 1592’de yaklaşık elli guilderdi. Bu kişi iki ayda bir maaş koyarak bu parayı biriktirdi.  Bulunan hazine içinde; gümüş sikke, Hollanda Penisi, İngiltere ve İspanya paraları, Altıncı yüzyıldan kalma yurt içinden ve dışından eski ve yeni paralar da vardı. Paraların gümüş olanlarını tespit edebilmek için delikler bile açılmış. Bu hazine önümüzdeki dönemler içinde de araştırılmaya devam edilecektir. 

 

 

Check Also

Dünya’daki Altın Uzaydan mı Geldi?

Dünya’daki Altın Uzaydan mı Geldi? Altının uzaydan geldiği görüşü bir bilim-kurgu senaryosu gibi gelebilir kulağa.  Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir