Home / Define hakkında / Gemi Enkazında Gümüş Sikke Bulundu

Gemi Enkazında Gümüş Sikke Bulundu

Gemi Enkazında Gümüş Sikke Bulundu

 

Kapalı bir gemi enkazında  bir kazı çalışması yapıldı. Bu çalışmanın son gününde gümüş sikkenin bulunduğu ve bu bulgunun geminin tarihinde yeni ışık tuttuğu görülüyor .

Kültürel ve  Ulusal Miras  için muhteşem bir keşiften bahsediliyor.

Gemi 1975 yılında bulundu. Enkaz oldukça sığ, ancak yer altı suyunun üstünde olmasına rağmen hala oldukça eksiksizdir. 2003 yılında batık yoğun bir şekilde araştırılmaktadır ve hatta son iki yılda yaz aylarında Denizcilik Arkeolojisi Flevoland’da Uluslararası Alan Okulu (IFMAF). personeli tarafından  incelenmiştir.

Birçok bilgi ve kapsamlı bir envanterin yanı sıra, son kazıda da gümüş sikkeler bulundu. Bu bozuk paralar sayesinde pek çok tarihi bilgilere  ulaşıldı. (Seksen Yıl Savaşları) Bu paralar yine gemiyle alakalı pek çok  yılı doğru bir şekilde belirleyebilir.

Bulunan paralar killi topraklarla kaplanmış, bir korozyon tabakası oluşturmuş şekilde ve çok pis görünmesine rağmen oldukça değerli ve eşşsiz bir buluntuydular.

Paralar şimdi dikkatlice parçalanıp birer birer temizleniyor. Toplam olarak, küçük sikkelerden büyük ağır paralara kadar değişen 46 sikke bulundu.

Temizlenmiş paralardan biri

Utrecht’deki Para Müzesindeki bir uzman sikkeleri  belirledi. En küçüğü 1571 yılına dayanıyor; geminin Zuiderzee’deki ünlü savaştan bir yıl önce 1572’de gerçekleştiği sonucuna varılmıştır

 

Enkaz ile sikkelerden paralara, orada bulunan nesneler, İspanyol hükümdarı Philip II’ye karşı ayaklanma zamanına özel bir fikir verirler .  Güney denizlerinde Waters ve İspanyollar arasındaki zaman ve zaman arasında şiddetli bir savaş vardıSonuçta, Düşük Ülkelerdeki bütün paralar gelir. Brabant, Gelderland, Antwerp ve Hollanda’da dövüldüler. Buna ek olarak, ondalık paralar Groningen’de katledildi. Bunlara flabben denir. Araştırmacılara göre, kaptanın Groningen’de bir ticaret işleminde bulunduğu sonucuna varılabilir.

Check Also

Kutsal Hazine Küplü de mi?

Kutsal Hazine Küplü de mi Kutsal Hazine Küplü de mi, Küplü Köyü yakınlarındaki Kısık Kaya’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir