Home / Define Haritası / Define Haritası Nasıl Okunur?

Define Haritası Nasıl Okunur?

Define Haritası Nasıl Okunur?

Define Haritasının gerçek olduğunu anlamak lazımdır piyasada cahil insanımızı kandırarak para sızdırmak amacıyla sahte haritalar tertiplenmektedir. Bunlara kanmamak lazım… dolayısıyla elimize geçen haritanın gerçek harita olduğunu anlamak için şunlara dikkat edebiliriz…

Yeni harita olmaz kullanılan malzeme ya çok eski bir kağıt ya deri ya kemik ya mermerimsi bazı sağlam tabletler yada ardıç gibi çürümeyen ağaçlara tahtalara yazılı muhafaza edilen malzemelerdir… Yani elinize aldığınızda size eski olduğunu hissettirir… Kesinlikle para karşılığı harita almayınız ve hatta biyere gömerler kandırmak için kazıda mezardan çıkarırlar şahit tutarak bu mezardan mağaradan şurdan burdan çıktı diyerek merakınızı ve bilgisizliğinizi sömürmek isterler bu gibi dolandırıcılara kapılmayınız…

Bulundurduğunuz harita gerçek harita ise, bundan %100 emin iseniz haritanın dilini çözmek o kadar zor değildir. Haritanın dilini çözmeniz için tarihi bilginiz çok önemlidir.
Elinizdeki harita bölgenize aitse bu haritayı çözmeniz daha da kolay olacaktır.
Harita çözmede önemli konular:

1- Tarihi bilgi dağarcığı yüksek olacak
2- Haritanın arazideki durumuna uygun yönde tutulması
3- Üzerinde kullanılan rakam,yazı ve lisanının bilinmesi
4- İz ve işaretlerin neler ifade ettiğinin bilinmesi
5- Haritanın hangi döneme ait olduğunun anlaşılması

Öncelikle şunu ifade edelim. Harita okumak başlı başına bir sanattır. Haritaları çözmek için bilgi ister, harita çözmek çok zor bir iş olup, uğraşanın biraz yetenekli ve becerikli olması yeterli gelecektir.
Haritalarda yer ve bölge isimleri önemlidir. Her değişen kültürde yer ve bölge isimleri de değişmiştir. Bilindiği gibi Cumhuriyet döneminde bir çok yerin ismi bölgenin ismi hatta bir çok köyün ismi değişmiştir. Bu tür durumla karşılaşılınca İDARİ kayıtlara yada bölgenin YAŞLI insanlarına müracaat edilmesi gerekir.
Cumhuriyet döneminde kentleşmenin hızlı olması yol yapımları bir çok nişaneleri yok etmiş olabilir. Önemli ikinci konuda; tabii afetlerin tahribatıdır. Bu itibarla bölge coğrafyası çok iyi bir şekilde izlenmesi gerekmektedir.
Toplanılan bilgiler, veriler bir araya getirilip yeniden değerlendirilmelidir. Eski dönemlere ait haritaları, tahribatlar nedeniyle okumak oldukça zor bir iştir. Sabır, bilgi, beceri ve araştırma gerektiren bir iştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir