Home / Hazine, Define Efsaneleri / Parhal Kilisesi Sinek Efsanesi

Parhal Kilisesi Sinek Efsanesi

Parhal Kilisesi Sinek Efsanesi

Parhal Kilisesi Sinek Efsanesi; Çok eski zamanlarda Parhal’lı bir adam Batum’a gider. Orada eskiden Parhal’da yaşamış bir Ermeni ile tanışır. Ermeni, Parhal’lı dostuna bir sırrını açar :
– Hemen Parhal’a dön. Parhal kilisesinin mahzeninde eski bir dolap var, der. Onun kapısını aç, içi sinek doludur. Sinekler kaçışırken sakın onlara el sürme, el sürersen ya da onlardan birini öldürürsen büyü bozulur. Hepsi kaçtıktan sonra dolaba bak, hazine bulacaksın.
Adam Parhal’a döner ve bu işi yapar. Dolabın kapağını açınca o kadar çok sinek boşalır ki, köylü elinde olmadan sinekleri kovmak ister. Üstüne hücum eden sineklerden bir kaçına eliyle dokunur. Öbürleri bir anda kaçar yok olurlar. Adam eliyle dokunduğu sineklerin yere düşüp birer altın olduklarını görünce şaşkına döner. Bir de dolaba bakar ki hiç birşey yok. Meğer hazinedeki altınlar büyü ile sinek şekline sokulmuş. Kapı açılınca sinekler uçup gitmişler Batum’daki Ermeni’ye. El dokunarak büyüsü bozulan birkaç altın kalmış adama. Adam aldatıldığını, kendisi sayesinde Batum’daki Ermeni’nin zengin olduğunu anlar. Birkaç altınla boynu bükük mahzenden çıkar. 

Check Also

Cüzzamlıların Hazinesi

Cüzzamlıların Hazinesi Cüzzamlıların Hazinesi, Takvim yapraklarında tarih, 1935 yılının nisan ayını gösteriyordu. Helmut Mecler adında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir