Home / Definecilik / Definecilik
Gömü yada Define

Definecilik

 

Definecilik

Gömü

İnsanlar tarih boyunca çeşitli sebeplerle sahip oldukları toprakları bırakarak başka topraklara göç etmişlerdir. Sahip oldukları değerli eşyalarını bıraktıkları evlerinin içine veya güvenli olduğuna inandıkları yerlere gömerek daha sonraki zamanlarda geri dönerek bunları geri almayı düşünmüşlerdir. İşte biz bu toprak altına saklanan değerli eşyalara, sikkelere define, çıkarılması işleminede definecilik diyoruz. Normalde bu tip olayların azlığı mantıklı gelsede yakın tarihe kadar savaşlar ve felaketlerle boğuşan dünyamızda toprak insanlar için koruyucu ve kollayıcı olmaktadır. Nedeni ise belirsizlik, yollardaki hırsızlık vs.

Definecilik tarihin en eski hobilerinden biri olmakla birlikte doğru yapılmasıyla elde edilebilecek gelir azımsanamayacak kadar büyük olabilmektedir. Definecilik bu işin meraklıları sayesinde ülkemizde meslek haline dönüştü. İnsanlar define araken yaşadıkları maceralar ve defineye ulaşabilmenin heyecanıyla, fazlasıyla mutlu ve severek yapıyorlar.

Definecilik sadece gelir amaçlı yapılan bir faaliyet değildir. Aynı zamanda doğada olmayı seven, açık alanlardan hoşlanan kişiler, avcılar, vs. kişiler tarafından da icra edilen doğal yaşam faaliyetidir. Türkiye’de özellikle tarihsel geçmişi bakımından zengin bir yeraltı mirası olması sebebi ile, insanlar bu işe fazlasıyla ilgi duymaktadırlar.

Tarihi Eserler ve Eski Gömüler

Eskiden insanlar bu kadar hızlı ve güvenli yolculuk şartlarına sahip değillerdi dolayısı ile acil olarak terkedilecek yerleşim yerlerinde ihtiyaca yönelik eşyalar hemen taşınırken birikimlerinide toprağın gizli kucağına emanet ederlerdi bir gün geri dönerek çıkartmak üzere. Fakat saklanan değerli eşyalar zamanla unutularak yada yeri bulunamayarak toprağın altında çok uzun süre kaldıklarında tarihi eser değeri de kazanmaktadırlar.

Dağlarda genellikle keçiler ve define avcılarının dışında kimse dolaşmaz yani insanların pek sıklıkla dolaşmadıkları bu yerlere eskilerin birşeyler gömmüş olmaları ihtimali ve gömülenin çıkarılmamış olma ihtimali kuvvetlidir.

 

 

Check Also

Definecilikte Nişan ve Nişancılık

Definecilikte Nişan ve Nişancılık Definecilikte Nişan, gömünün yerini belli etmek için dikilen taş veya kaya …

One comment

  1. S.A. Ustadlar!
    Adim Hakan,Bursa’da ikame ediyorum.Arkadasimin tapulu mulkunun bahcesinde 3 kup degerli maden ve 5 ad.lahit old.tespit edildi.Kaynagi ise soyle ” Rusya’ya duzenli seyahat ediyorum,orada uydu techiztlariyla calisma yapan tanidigima bu yerin koordinatlarini soyledim,uydudan taradi ve sonucunu yukarda belirttigim gibi soyledi.Fakat 25m.derinlikte” old.da ekledi.Bu derinlikteki gomuyu dogrulayacak makinalari olan birileri varsa karsilikli guvene dayali calisabiliriz.

    553 676 1299

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir