Home / Dünyadaki Kayıp Hazineler / Kayıp Hazineler; “AMBER ODASI”

Kayıp Hazineler; “AMBER ODASI”

Kayıp Hazineler; “AMBER ODASI”

Görenlerin dünyanın sekizinci harikası olarak tanımladıkları Amber Odası, kesinlikle dünyanın en eşsiz hazinelerinden biri. Prusya kralı Birin Friedrich için yapılıp, Rus çarı Birinci Petro’ya 1716 yılında verildi.

Adolf Hitler, Nazi silahlarını Rusya’ya doğrultuğunda, Amber Odası sahipleri endişelenip Amber Odası’nı saklamak için amberi taşımaya çalıştılar.

1941’de çatlayan amberi duvar kağıdıyla saklarlarken Naziler’e yakalanınca, Nazi askerleri odaya el koyup Königsberg Kalesi’ne taşıdılar. 1945 Nisan ayında, Königsberg kuşatıldığında Amber Odası kaybolmuştu.

Şehir dışında bir yeraltı sığınağına mı saklanmıştı yoksa Sovyetler yanlışlıkla kendi odalarını bombalayarak yok mu etmiştilerdi? Herhalde bunu asla bilemeyeceğiz.

Ancak yakın zamanda Nazilerin 1941’de bir Rus sarayından çaldığı ve o dönem ‘Dünyanın 8. harikası’ olarak anılan Amber Odası’nın, Polonya’nın Pastek kasabasındaki Töton Kalesi’ndeki tünellerde saklı olabileceği belirtildi.

Pastek kasabasındaki 14. yüzyıldan kalma Töton Şövalyeleri Kalesi’nde geçen yıl gerçekleştirilen kazılarda, arkeologlar tarafından bir yeraltı tünelinin izlerine rastlanmıştı. Konuyla ilgili Polonyalo TVN24 televizyonuna konuşan arkeoloji kazılarının lideri Kardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi’nden Dr. Jacek Wysocki, “Yerin dört metre altındaki tünelin aşağısında bir oda bulduk. Tünel, yakınlardaki Gotik Aziz Bartholomew Kilisesi ile kaleyi bağlıyor olabilir” dedi.

Gizemli Kamyon

Wysocki, turistlerin ilgisini çekebilecek ve bu gibi yeraltı tünellerin varlığını kanıtlaması açısından da önemli olan bu tünelde ayrıca Rusya’nın kayıp Kehribar Oda’sının hazinelerinin de yer alabileceğini belirtti. Wysocki, görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda, Ağustos 1944’te bir kişinin gece saatlerine kaleye kutularla dolu bir kamyonla girdiğinin ve boş olarak çıktığının görüldüğünü söyledi.

147 Milyon Dolar Değerinde

Saint Petersburg’daki Çarlık konutlarından biri olan Tsarskoye Selo’daki Ekaterine Sarayı’nda bulunan Amber Odası, 2. Dünya Savaşı dönemden beri kayıp. 6 bin tondan fazla amber ve mücevher kullanılarak dekore edilen Amber Odası’nın 147 milyon dolar değerinde olduğu söyleniyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Müttefik Devletler’in saldırılarından korunmak istenen ve Doğu Prusya’da saklanan hazinenin bir bölümü de Pastek’e getirilmişti.

 

Check Also

Kayıp Hazinelerden; “Karasakal’ın Hazinesi”

Kayıp Hazinelerden; “Karasakal’ın Hazinesi” Tarihteki en ünlü korsan Karasakal sadece 1716 ve 1718 yılları arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir