Home / Dünyadaki Kayıp Hazineler / Gizemli II. Dünya Savaşı Hazinelerinden “Nazi Altın Treni”

Gizemli II. Dünya Savaşı Hazinelerinden “Nazi Altın Treni”

Gizemli II. Dünya Savaşı Hazinelerinden “Nazi Altın Treni”

İkinci Dünya Savaşı sona ereli yıllar olduğu halde hazineleri bugün bile hala gündemi meşgul ediyor. Ortadan kaybolan birçok hazine, hazine avcılarının iştahını kabartıyor. İşte II. Dünya Savaşı’nın kayıp hazinelerinden Biri Olan Nazilerin Altın Treni…

Nazilerin Altın Treni

2015 Aralık ayında bir basın toplantısında Piotr Koper ve Andreas Richter, Nazi Altın trenini gündeme getirdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus Kızıl Ordu’dan kaçan Nazilerin, 300 ton altın ve mücevher yüklü bir treni Polonya’nın Walbrzych kenti yakınlarındaki dağlık bölgede gömerek sakladıkları yönündeki şehir efsanesinin gerçek olabileceği açıklandı.

Birçok hazine avcısı bu treni aradı. Koper ve Richter bir tünel buldular. Naziler tarafından trenin bu tünele saklandığını iddia edildi. Kazılar yapıldı ancak hiçbir şey bulunamadı.

Açıklama Polonya Kültür Bakanı Yardımcısı Piotr Zuchowski’den geldi. Zuchowski, “ölüm döşeğinde” olan ve trenin gömülmesinde görev alan bir adamın trenin gizlendiği bölgeyi anlattığını ve bu tarifi alan kişilerin bölgede radarla yaptıkları tarama sonucu trene benzer bir imajı tespit ettiklerini kaydetti. Radarla elde edilen görüntüde üzerine toplar yerleştirilmiş zırhlı bir trenin göründüğünü ifade eden Polonya Kültür Bakanı Yardımcısı Zuchowski, “Bu trenin varlığından yüzde 99 eminim. Bulduğumuzda yüzde 100 emin olacağız” dedi.

Yüzde On İstediler

Polonyalı bakan yardımcısı, “ölüm döşeğindeyken” trenin yerini açıklayan ismi gizli şahsın, trende patlayıcılarla oluşturulmuş bubi tuzakları olduğunu söylediğini de anlattı. Trende önemli arşiv belgeler bulunabileceğini kaydeden Zuchowski, trenin çıkarılması için askeri patlayıcı uzmanlarının çalışacağını kaydetti. Bu ayın başlarında bir Polonyalı ve bir Alman vatandaşı avukatları aracılığıyla Walbrzych makamlarına başvurarak treninin yerini bildiklerini söylemişti. Söz konusu kişiler, trenin yerini açıklamaları karşılığında trendeki malların değerinin yüzde 10’ununu talep etmişti. Polonyalı makamların açıklamaları üzerine ABD merkezli Dünya Yahudi Kongresi de harekete geçti. Kongre, trendeki mücevherlerin Polonya Yahudilerinden çalınmış olma ihtimaline işaret ederek, bunların sahiplerine ya da onların mirasçılarına geri verilmesi gerektiğini savundu.

Zırhlı trenin, 1945’te Sovyet güçleri yaklaşırken, bugünkü Wroclaw kenti yakınlarında kaybolduğuna inanılıyor.

Polonya’nın güney batısındaki bir hukuk bürosu kendileriyle temasa geçen iki kişinin treni bulduklarını söylediğini aktardı.

Polonya medyasına göre, söz konusu kişiler trenin içindekilerin yüzde 10’unu istediklerini söyledi.

Yerel haber siteleri, söz konusu iki kişinin iddialarının, İkinci Dünya Savaşı sırasında Ksiaz Kalesi yakınlarında altın ve mücevher yüklü bir treninin kaybolduğu efsanesine uyduğuna dikkat çekiyor.

İhbarın yapıldığı hukuk bürosu, Ksiaz kalesine 3 km mesafedeki Walbrzych kasabasında.

Walbrzych belediyesinden Marika Tokarska adlı bir yetkili, “”Hukukçular, ordu, polis ve itfaiye bu işle ilgileniyor. Bu bölgede daha önce hiç kazı yapılmadı. Bu yüzden ne bulacağımızı bilmiyoruz” dedi.

‘300 Ton Altın’

Walbrzych’te iki haber sitesine göre, bulunan trenin yan tarafında namlular var.

Lehçe yayın yapan walbrzych24.com sitesine göre treni bulduğunu söyleyen kişilerden biri Alman diğeri de Polonyalı.

Bu siteye göre, söz konusu kişiler, iddiaları araştırmak üzere belediye başkanı başkanlığında oluşturulan acil durum komitesiyle işbirliği yapıyor.

Wiadomosci Walbrzyskie adlı bir başka siteye göre tren 150 metre uzunluğunda ve 300 ton altın taşıyor.

Joanna Lamparska adlı bir tarihçiye göre altın ve “tehlikeli madde” yüklü treninin bir tünelde kaybolduğu düşünülüyor.

Daha önce bölgede yapılan aramalar sonuçsuz kalmıştı.

Gölde Yüzerken Külçe Altın Buldu

Almanya’da bir genç, tatile gittiği Bavyera eyaletindeki Koenigssee Gölü’nde 500 gramlık külçe altın buldu.

16 yaşındaki kız, 16 bin euro (yaklaşık 50 bin TL) değerindeki altını polislere teslim etti.

Altın külçesi yaklaşık 2 metre derinlikteydi.

Polis, dalgıçlar eşliğinde bölgede arama yaptı ancak başka altın bulunamadı.

Almanya’nın Avusturya sınırına çok yakın bölgede bulunan altın, gölde “Nazi altınları” bulunduğu söylentilerinin yeniden gündeme gelmesine neden oldu.

Yetkililerse külçenin Nazi dönemine ait olmadığını açıkladı.

Nazilerin 2. Dünya Savaşı sırasında ülkedeki altınları yurtdışına kaçırıp bilinmeyen bir yere gömdüğüne dair iddialar var.

Farklı komplo teorileri var olsa da, bu Nazi altınları bulunamadı.

Check Also

Kayıp Hazinelerden; “Karasakal’ın Hazinesi”

Kayıp Hazinelerden; “Karasakal’ın Hazinesi” Tarihteki en ünlü korsan Karasakal sadece 1716 ve 1718 yılları arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir