Home / Define Haberleri / Muğla Lagina Antik Kentinde Sikkeler Bulundu

Muğla Lagina Antik Kentinde Sikkeler Bulundu

Muğla Lagina Antik Kentinde Sikkeler Bulundu

Muglada bulunan sikkeler1

Muğla Lagina Antik Kentinde Sikkeler Bulundu;

Muğla’nın Yatağan ilçesi Turgut beldesindeki üç bin yıllık Lagina antik kentinde yürütülen kazı çalışmalarında, Hekate tasvirli sikkelerin yanı sıra aralarında gümüş sikkelerin de bulunduğu 70 adet sikke gün yüzüne çıkarıldı.

Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kentte yürütülen kazı çalışmalarında her geçen gün yeni eserlere ulaşmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Tırpan, tapınak etrafında yoğunlaştırdıkları kazı çalışmalarında; Ay Tanrıçası Hekate’nin heykelinden sonra, Tanrıça Hekate tasvirli sikkeler ile 70 adet gümüş sikkenin de bulunduğunu belirtti.

Muglada bulunan sikkeler2

Son günlerde çeşitli uygarlıklara ait değerli eserleri gün yüzüne çıkardıklarını hatırlatan Tırpan, ”Lagina Antik Kenti, Karya döneminde olduğu gibi daha sonraki dönemlerde de hiçbir zaman kutsallığını kaybetmemiş bir antik kent. Kent 2 bin 200 yıl boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve şimdi bu medeniyetlerin izleri teker teker ortayı çıkıyor. Bu nedenle her devre ait bol miktarda sikke buluyoruz” dedi.

Muglada bulunan sikkeler3

Check Also

Mezardaki El Ele İskeletler Erkek Çıktı

Mezardaki El Ele İskeletler Erkek Çıktı Bin beş yüz yıllık mezarda el ele tutuşan iki …

No comments

  1. para eder mi bunlar acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir