Home / Define Haberleri / Definecinin Romanya’da Bulduğu Osmanlı Sikkeleri

Definecinin Romanya’da Bulduğu Osmanlı Sikkeleri

Definecinin Romanya’da Bulduğu Osmanlı Sikkeleri

Osmanlı Sikkeleri

Definecinin Romanya’da Bulduğu Osmanlı Sikkeleri;

 Osmanlı İmparatorluğunun zenginliği heryeri kaplamış. Yapılan kazılarda ya da tesadüfen, dünyanın her yerinde Osmanlıya ait değerli bir eserler ve sikkeler, hazineler bulunmaktadır. İşte Romanya’da da bir define avcısı yapmış olduğu kazıda 1415’i Osmanlı Devletine ait olan 1471 adet gümüş sikke buldu.

Romanya’nın güneyindeki Craiova şehri yakınlarında metal dedektörü ile arama yaparken bir hazineyle karşılaşan kişi toplam 1,8 kg ağırlığındaki sikkeleri Oltenia Müzesine teslim etti. Sikkelerin değeri uzmanlar tarafından belirlendikten sonra hazine avcısı yüzde 30’u oranında ödül alacak.

Paraların yarım metre derinlikte bir kumaş içinde bulunduğunu kaydeden Oltenia Müzesi Müzesi Müdürü Florin Ririche sikkelerin önemli bir buluntu olduğunu belirtti.

1415’i Osmanlı Devletine ait olan 1471 adet gümüş sikke arasında 8 Macar madeni parası da yer alıyor. Geri kalanının Polonya, Litvanya, İspanya, Fransa, Hollanda, Lübeck, Saksonya ve Nürnberg’den olduğu kaydedildi.

Arama yapmak için gerekli lisansa sahip olduğunu belirten hazine avcısı, ilk Türk parasını 15 cm derinlikte bulduğunu, daha fazla kazınca geri kalan paralara ulaştığını söyledi.

Check Also

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor New York Times’ın haberine göre yaşayan modern …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir