Home / Define Haberleri / Mezardaki El Ele İskeletler Erkek Çıktı

Mezardaki El Ele İskeletler Erkek Çıktı

Mezardaki El Ele İskeletler Erkek Çıktı

Bin beş yüz yıllık mezarda el ele tutuşan iki iskelet erkek çıktı.

Yaklaşık 1.500 yıldır el ele tutuşan iskeletleri arkeologlar Modenalı Aşıklar olarak adlandırmıştı. Ancak MS 4. ila 6. yüzyıllar arasında yaşadıkları tahmin edilen iki iskeletin de erkek olduğu ortaya çıktı. İki Romalı arasında ilişki gizemini korurken, araştırmacılar iki yetişkin erkeğin özellikle el ele gömüldüğünü düşünüyor.

Arkeoloji kazılarında bugüne kadar yanyana gömülmüş pek çok iskelet bulundu ve genellikle de aralarında sevgi bağı olduğuna kanaat getilmişti. Ancak bugüne dek yanyana gömülmüş ve ele ele tutuşanların olduğu mezarlardan çıkan iskeletlerin biri kadın ve biri erkek oluyordu.

İtalya’da 2009 yılında keşfedilen mezarda elele yatan iskeletler de doğal olarak öyle sanıldı.

İtalya’nın kuzeyindeki Modena’da 2009 yılında el ele tutuşmuş şekilde bulunan ve Modenalı Aşıklar olarak adlandırılan iki iskeletin cinsiyeti, günümüze kadar çok iyi korunamadıkları için bilinmiyordu.

Cinsiyetleri Diş Minelerinden Anlaşıldı

İskeletler çok kötü korunduğu için bu zamana kadar cinsiyetleri konusunda herhangi bir tespit yapamayan arkeologlar, diş minesindeki proteini kullanarak cinsiyet belirlemeye izin veren bir teknik sayesinde iskeletlerin iki erkeğe ait olduğunu tespit etti.

Araştırma sonuçları, Scientific Reports dergisinde 11 Eylül’de yayınlanan,  Federico Lugli, Giulia Di Rocco, Antonino Vazzana, Filippo Genovese, Diego Pinetti, Elisabetta Cilli, Maria Cristina Carile, Sara Silvestrini, Gaia Gabanini, Simona Arrighi, Laura Buti, Eugenio Bortolini, Anna Cipriani, Carla Figus, Giulia Marciani, Gregorio Oxilia, Matteo Romandini, Rita Sorrentino, Marco Sola ve Stefano Benazzi imzalı “Enamel peptides reveal the sex of the Late Antique ‘Lovers of Modena’” ( Diş minesi Peptitleri, Geç Antik “Modena Aşıkları”nın cinsiyetini ortaya çıkarıyor) başlıklı makalede yayınlandı.

Kardeş, Kuzen veya Birlikte Savaşırken Yaşamını Yitirmiş İki Asker Olabilir.

Araştırma ekibinden Federico Lugli, iki erkeğin kardeş, kuzen veya birlikte savaşırken yaşamını yitirmiş iki asker olabileceğini söylüyor.

El ele gömülü, hatta kucaklaşan iki iskeletin keşfi yeni bir şey değil. Yaklaşık 6.000 yıl önce ölen Valdaro Aşıkları, İtalya’nın kuzeyindeki Mantua eyaletine gömülmüştü. Yunanistan, Türkiye, Romanya ve Sibirya’da başka örnekler de biliniyor. Bununla birlikte, bu durumların hepsinde, çiftler bir kadın ve erkekten oluşuyordu.

Federico Lugli, “Şu anda bu türden başka bir örnek yok. Geçmişte el ele tutuşan çiftlerden oluşan birçok mezar bulundu, ancak her durumda bir erkek ve bir kadın vardı. Modena’daki mezarda gömülmüş ise iki kişinin arasındaki bağ hala gizemini koruyor.” diyor.

Bologna Üniversitesi’nden araştırmacılar da bulgular sayesinde o dönem İtalya’daki ölü gömme uygulamalarına dair detaylı bilgi elde edinebileceklerini söylüyor.

Check Also

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor New York Times’ın haberine göre yaşayan modern …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir