Home / Definecilikte İşaretler / Adam Şeklinde Define İşareti

Adam Şeklinde Define İşareti

Adam Şeklinde Define İşareti

Kaya üzerinde elinde başak, şimşek v.s tutuyorsa, sakallı ise ve etek giymişse Hitit Tanrısı tasviridir. Gömü işareti değildir. Tarihi eserdir. Tahrip etmeyiniz. Geçmiş tarihte yol kenarlarına yapılmış ve yolu ifade ettiği bilinmektedir.

Kaya bloklarında yapılmış kabartma adam sembolleri ise, kral veya lider mezarını (kaya mezarı) ifade edebilir, bazende tümülüs mezarıdır. Uygarlıklara ait olduğundan define işareti değildir. Durumu müzeye bilgi vermelisiniz. Bunların haricinde ki adam işaretleri gömü işaretleride girmektedir. Çizim veya kabartma olabilir. Çizimde çizgiler yön verebilmekte, kabartmada ise farklılık gösteren tarafı yön vermektedir.

Kral veya bölge lideri olan kişilerin gömüleri genel olarak kaya mezarların içlerine şahsın yanına konulduğundan kaya yüzeyinde bulunan kabartma veya define işareti olabilecek insan kafası oyma ve kabartma işaretleri dikkatlice incelenmelidir. İnsan kafası işaretlerinin bulunduğu yerlerin etrafında veya altında muhtemelen gizli bir kapı bulunur. Bu kapı kireç vb. şeylerle kamufle edilmiş olabilir.
İnsan kafası işareti olan yerlere yaklaşırken dikkatli olunmalıdır. Büyük ihtimalle tuzaklı dır. Eğer yüksek mevki de birine ait bir mezar ise; aşağıda kapıyı açmaya çalışır iken, yukarıdan büyük ihtimalle katman şeklinde taş parçaları düşecektir. Gerekli tertibatı almadan kesinlikle açmaya çalışılmamalıdır. İnsan kafası kabartması olan yerin olduğu kaya yüzeyinde kapı var ise kapıdan girilebilir. Tabi ki kapı açık ise çoktan define avcıları ziyaret etmişlerdir.
Antik çağ dönemi mezar odaları özel ve zengin kişiler için yapıldığı için kaya yüzeyine, şahsiyeti simgeleyen insan kafası resmedilmiş olabilir. Genellikle insan kafası işaretinin altında ki kapı kapalı ve mühürlüdür. Kapılarda ki düzenek içeriden kapatılınca dışarıdan açılmayacak şekilde olabilir. Kapıyı içeriden en son kapatan kişi değerli şahsiyetin hizmetçisidir. O da görevini tamamladıktan sonra içeride ölürdü. Bu nedenle böyle bir yere girilir ise sürpriz ile karşılaşılabilir. Aynı zamanda bu gibi yerler kapalı alanlar olduğundan metan gazı olabilir. Bu duruma karşı gaz maskesi kullanılmalıdır. Yarasa var ise gaz yok demektir.

Dere yamacında yarım bir adam işareti varsa bu adam işaretinin önünde bir siyah taş ve taşın üzerinde küçük istavroz vardır. Bu kara taşın altında bir miktar meblağ konulmuştur. bu para eşkiya parasıdır.

İnsan işareti varsa insanın yönü ile gözlerin baktığı taraf bir değildir, örnek olarak  insanın yönü güneye bakar fakat gözler güney batıya bakar vaziyettedir, işaret yapıldıktan sonra üzerinden uzun yıllar geçtiği için, yağış, rüzgar, güneşin verdiği tahribat  gözlerin baktığı yeri bulmamıza engel olabilir., buraya çok dikkat edin para yada mezar gözlerin baktığı yerdedir.

insan kafası tekse önde genelde dere yada pınar gibi su vardır,  kafa suya bakar vaziyettedir, suya doğru in para oradadır. kafa direk paraya bakar vaziyette para kafaya bakar vaziyettedir.

ı,

Check Also

Definecilikte Kılıç İşareti Ne Anlama Gelir?

Definecilikte Kılıç İşareti Ne Anlama Gelir? Definecilikte kılıç işareti; genellikle soylu veya savaşçı birisinin mezarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir