Home / Definecilikte İşaretler / Define İşaretlerine göre Kilit ve Anahtar Ne Anlama Gelir?

Define İşaretlerine göre Kilit ve Anahtar Ne Anlama Gelir?

Define İşaretlerine göre Kilit ve Anahtar Ne Anlama Gelir?

anahtar_kilit

Define İşaretlerine göre Kilit ve Anahtar, birbiriyle ilişkili iki unsurdur ve sembolizmde önemli yer tutar.

Yalnız başına çizilmiş bir anahtar hedefin artık yakın bir yerde olduğunu ifade ederken aynı zamanda bilgi ve tecrübeyle yakın çevrede bir araştırma yapılmasını isteyen bir semboldür.

Oysaki kilit artık hedefin hemen üzerinde veya yanında olduğunuzu anlatırken dikkatli olmanız gerektiğini de ifade eder. Zira kilit üzerinde anahtar yoksa bir engel var demektir ve bu bize bir uyarıdır. Bu uyarı tehlike anlamında değil, sadece önünüzde bir engelin varlığından söz eder. Bu engel çeşitli şekillilerde karşınıza çıkabilir.

Örneğin; define bir kayanın veya şekli farklı olan işlenmiş bir taşın içine konulmuş olabilir ve horasanla bu nokta kamufle edilmiş, gizlenmiş olarak önünüzde duruyor olabilir.

Bir odanın içinde saklanmış bir emanet ifade edilebilir. Bu durumda kilidin kendi işlevi aklımıza gelmelidir. Zira kilidin çalışma mekanizması anahtarının sağa veya sola hareket etmesiyle sağlanır. Sağ genellikle kapatma, sol ise açma için kullanılır. Bu durumda içine girilen bir odanın sol tarafında küçük bir odacık veya oda içinde sol tarafta bir noktada saklama mekanı aranmalıdır.

Kilitte anahtar yoksa bir engel vardır. Kilidin bulunduğu yerde aynen ayak işaretlerinde olduğu gibi durmak ve çevrede bir giriş noktası yada görülmesi gerekli bir işaret bulunmalıdır. Bazılarının dediği gibi kilidin olduğu taşın kırılması veya altında -üstünde bir şey aranması bu işin mantığına tamamen terstir.

Kilit aynı zamanda bu dünyadan öbür dünyaya geçisin simgesidir.

Check Also

Definecilikte Çiçek Gül-Papatya İşareti :

 Definecilikte Çiçek, Gül, Papatya İşareti  Definecilikte Çiçek, Gül, Papatya İşareti; Çiçek işaretlerinin bulunduğu bölgede eski mezarlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir