Home / Genel / Atasözleri / Abdala “Kar Yağıyor” Demişler, “Titremeye Hazırım” Demiş. Atasözünün Anlamı

Abdala “Kar Yağıyor” Demişler, “Titremeye Hazırım” Demiş. Atasözünün Anlamı

Atasözü ve Anlamları

“A” Harfi İle Başlayan Atasözleri

Abdala “Kar Yağıyor” Demişler, “Titremeye Hazırım” Demiş. Atasözünün Anlamı

Dilimizde Abdala kar yağıyor demişler titremeye hazırım demiş atasözü eskiden olduğu kadar sık kullanılmayan atasözlerinden bir tanesidir. Türkçede bunun gibi çok az bilinen, pek çok farklı atasözü bulunmaktadır.  Peki, abdala kar yağıyor demişler titremeye hazırım demiş atasözünün anlamı nedir? Kısaca bu atasözünün açıklaması şöyledir.

Abdala Kar Yağıyor Demişler Titremeye Hazırım Demiş Atasözünün Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumuna göre “abdala kar yağıyor demişler, titremeye hazırım” demiş atasözünün anlamı;  ‘Zorluklara alışkın olan kişi’ şeklinde tabir edilebilmektedir. Zorluklara alışık olan kişilerin tüm zorluklara karşı hazırlıklı oldukları ve bunun üstesinden gelebilecekleri anlamına gelmektedir. ‘Yoksulluk ve sıkıntı içerisinde olan kimseye kış kaygı vermez’ şeklinde de tabir edilmektedir. O kişi zaten tüm zorluklara göğüs gerdiği için herhangi bir şekilde zorluklardan etkilenmez.  Bu kişiler zorluk ve sıkıntı içerisinde yoğrulmuş olarak her türlü mücadeleye hazır insanlardır. Diğer bir deyişle zaten bu sıkıntıları çektikleri için onlar zorluklardan herhangi bir şekilde etkilenmezler.

Kısaca: Yoksulluk ve sıkıntı içinde yaşayıp eziyet çekmekte olan kimseler, karşılaşacakları zor şartlardan endişe duymazlar. Çünkü onlar bu şekilde yaşamaya alışıktırlar.

Abdala Kar Yağıyor Demişler Titremeye Hazırım Demiş Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

 Bu duruma alıştım artık, “abdala kar yağıyor demişler titremeye hazırım” demiş.

 Cümlede kişinin zorluklara karşı artık alışkanlık kazandığı ifade edilmektedir.

abdala kar yağıyor demişler titremeye hazırım demiş, atasözü, atasözü anlamları, atasözü ödevi, atasözleri cümle içinde kullanımı, atasözleri ve anlamları, Atasözü, atasözleri, atasözü ödevi, Atasözleri ve Anlamları, Atasözü Anlamları, atasözleri, atasözleri hikayeleri, atasözlerinin hikayeleri, atasözlerinin özellikleri atasözlerinin anlamları, atasözü, Atasözü nedir eodev, Atasözü nedir kısaca, Atasözü nedir ve örnekleri, Atasözü Nedir ve özellikleri nelerdir, Atasözü örnekleri, Atasözü Özellikleri nelerdir, A harfi ile başlayan atasözleri, A dan Z ye atasözleri ve açıklamaları,

 

 

Check Also

Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır), tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır.

Atasözü ve Anlamları “A” Harfi İle Başlayan Atasözleri “Acı (kötü) Söz İnsanı (adamı) Dininden (çıkarır), …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir