Home / Genel / Atasözleri / “Abanın Kadri Yağmurda Bilinir” Atasözünün Anlamı

“Abanın Kadri Yağmurda Bilinir” Atasözünün Anlamı

Atasözü ve Anlamları

“A” Harfi İle Başlayan Atasözleri

“Abanın Kadri Yağmurda Bilinir” Atasözünün Anlamı

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözü içinde geçen aba bu nitelikte olan bir giysidir. Kepenek olarakda bilinen bu giysiyi çobanlar zor hava şartlarından korunmak için kullanırlar. Onlar için gerekli ve değerli bir giysidir.

Kalınca yapısı sebebiyle normal zamanlarda giyilmesi, taşınması insana sıkıntı verebilir ancak yağmur, kar gibi zor koşullarda ise giyen kişiyi korur. Gerçek değeride ancak kötü hava şartlarına maruz kalındığında anlaşılır. İhtiyaç duymadığımız zamanlarda değerini pek bilmediğimiz yada anlayamadığımız bu araçların gerçek değerlerini ihtiyacımız olduğunda ve yanımızda bulunmadığında gerçek değerini anlarız.

Normal zamanda verdiği rahatsızlıktan ötürü kepeneğini yanında taşımayan bir çoban yağmurda ıslandığında yada gece üşüdüğünde yaptığı hatayı ve kepeneğin değerini anlar. Atasözünü ile anlatılmak istenende budur. Çobanlığın atalarımızın hayatında daha fazla yeri olduğu dönemde söylenmeye başlamış olan bu atasözünün anlamı günümüzdede geçerliliğini koruyor.

Önemli olan, neyin nerede işe yarayacağını bilmektir. Abanın değeri nasıl yağmur yağdığı zaman anlaşılırsa, şemsiyenin değeri güneşte, battaniyenin değeri soğukta, yelpazenin değeri sıcakta anlaşılır. Giysinin değeri görüntüsünde değil, amacına uygun olarak kullanılmasındadır.

Bir şeyin gerçek değeri, ancak ona çok gerekseme duyulduğu zaman iyi anlaşılır.  Bazı şeylerin değerinin çok geç anlaşıldığını gösteren bir atasözüdür. Yani bazı durumların değeri ancak kaybedildiği zaman anlaşıldığını ifade eden bir atasözüdür. Örnek verecek olursak;

İnsanlar sağlıklı bir yaşam sürerlerken sağlığın ne kadar kıymetli olduğunu anlamazlar. Ancak hasta olduklarında giden sağlıklarının ne kadar önemli olduğunun farkına varırlar ve keşke kıymetini bilseydim derler. Abanın kadri yağmurda bilinir atasözü de böyle durumları anlatmak amacı ile kullanılmaktadır.

“Abanın Kadri Yağmurda Bilinir” Atasözü Kısaca;

Her şeyin bir değeri vardır. Bir şeyin gerçek değeri (kadri) ise, ona gerçekten ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıkar. Anlamına gelir.

Abanın Kadri Yağmurda Bilinir Atasözünün Cümle İçinde Kullanımına Örnek Verirsek;

Yanındayken ona çok kötü davranıyordu, gittikten sonra kıymetini anladı. Ne de olsa abanın kadri yağmurda bilinir. 

 

Atasözü, atasözleri, atasözü ödevi, Abanın Kadri Yağmurda Bilinir Atasözü, Atasözleri ve Anlamları, Atasözü Anlamları, atasözleri, atasözleri hikayeleri, atasözlerinin hikayeleri, atasözlerinin özellikleri atasözlerinin anlamları, atasözü, Atasözü nedir eodev, Atasözü nedir kısaca, Atasözü nedir ve örnekleri, Atasözü Nedir ve özellikleri nelerdir, Atasözü örnekleri, Atasözü Özellikleri nelerdir, A harfi ile başlayan atasözleri, A dan Z ye atasözleri ve açıklamaları,

Check Also

Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden (çıkarır), tatlı söz (dil) yılanı deliğinden (ininden) çıkarır.

Atasözü ve Anlamları “A” Harfi İle Başlayan Atasözleri “Acı (kötü) Söz İnsanı (adamı) Dininden (çıkarır), …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir