Home / Genel / Hikaye / Hikayenin Anlatım Tarzı Nasıldır?

Hikayenin Anlatım Tarzı Nasıldır?

Hikayenin Anlatım Tarzı Nasıldır?

Hikayelerde birçok anlatım teknikleri kullanılmaktadır. Olaylar, kişiler, varlıklar okuyucuya doğrudan sunulur. Hikayenin anlatıcısı okuyucu ile eser arasına girmez. Bu teknikte kişilerin konuşmaları ve hareketleri yansıtılarak okuyucunun kendisini, eserin kurmaca dünyasında hissetmesi sağlanır.  Bu teknikler, Gösterme tekniği; diyalog, iç konuşma veya bilinç akışı şeklinde olabilir:

  1. Diyalog teknikleri, kahramanların karşılıklı konuşmalarına dayanan anlatım tekniğidir. Kahramanlar, sosyal statülerine uygun biçimde konuşturulur.
  2. İç konuşma (iç monolog) tekniği,  karakterin duygularının ve düşüncelerinin, mantık sırasıyla, karakterin ağzından olduğu gibi anlatılmasıdır. İç konuşma tekniğinde, kahramanın duygu ve düşünceleri sesli düşünme şeklinde yansıtılır. Bu anlatım tekniğinde kahraman, karşısında biri varmış gibi kendi kendine konuşur. Bu teknik, karakterin iç dünyasının okuyucu tarafından anlaşılmasında çok önemli bir yer tutar.
  3. Bilinç akışı tekniği, kişilerin duygu ve düşüncelerini, herhangi mantıki bir bağ ve gramer kuralı endişesi taşımaksızın, düzensiz bir şekilde ve çağrışım ilkesi paralelinde doğrudan doğruya okuyucuya aktarmaktan ibarettir. Kişilerin iç dünyaları, o kişilerin kendi kendilerine konuşmaları şeklinde verilir. Yazar, okuyucuyu kahramanın iç dünyası ile baş başa bırakmayı hedefler. Bilinç akışı ile iç konuşma tekniği genellikle iç içe kullanılır.
  4. Geriye dönüş tekniği, hikaye anlatıcısı olayı içinde bulunduğu şimdiki zamandan alıp karakterin geçmişine ya da olayın meydana geldiği zamana gider. Kişiler ve olaylar hakkında bilgi verilirken kullanılabilmektedir. Geriye dönüş tekniği merak uyandırma, kahramanların ruhsal ve fiziksel durumlarının daha iyi çözümlenmesinde, olayların nedenlerinin açıklanmasında yazara büyük yarar sağlamaktadır.

Hikaye Nedir? Hikaye Hakkında Bilgiler

Hikaye Nedir?

Hikaye’nin Unsurları Nelerdir ?

Hikaye’de Plan

Hikaye Çeşitleri

Hikaye ile Masal Arasındaki Fark Nedir?

Hikaye ile Roman Arasındaki Farklar Nedir?

Hikaye Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hikayenin Anlatım Tarzı Nasıldır?

Yaş Aralığına Uygun Hikayeler Nasıl Seçilmelidir?

1. Okul Öncesi Hikayeler (3-6 yaş) 

İlköğretim Birinci Devresi (6-9 yaş) 

İlk Gençlik Devresi (10-14 yaş) 

Hikayelerin Çocuklara Etkisi 

Check Also

Hikayelerin Çocuklara Etkisi 

Hikayelerin Çocuklara Etkisi  Hikayelerin çocuklar için faydaları şöyledir; Hikayeler çocukların okuldaki akademik başarılarına katkı sağlar, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir