Home / Define Haberleri / Altın Çelenk Bulundu

Altın Çelenk Bulundu

Altın Çelenk Bulundu

2300 Yıllık Altın Çelenk Bulundu

Selanik kentinde metro çalışmalarının yapıldığı yerde 2300 yıllık altın çelenk bulundu.

Yunanistan’ın ikinci büyük kenti Selanik’te yapılan metro çalışmalarında antik döneme ait  bulunan altın çelenk bir kadınla beraber gömülmüş.

Çelenk, büyük, ama zengin olmayan ve Makedon dönemine ait bir mezarda tespit edildi. Altından olsa da kraliyet atölyelerine has incelikle yapılmadığı için sahibinin üst sınıfa ait olmadığı belirtildi. Arkeologlar, çelengin üzerine yapışmış çamurdan temizleme sürecini tamamladıklarını açıkladı. Ancak çelengin türü henüz belirlenemedi.

Yunanistan’da genellikle zeytin, meşe ve üzüm yaprakları şeklinde erkekler için tasarlanmış ve bayramlarda kullanılan çelenklere rastlanıyor. Öte yandan, mersin çelenkleri, mutluluk dileğiyle düğünlerde gelinlere hediye edilirdi. Söz konusu çelengin bulunduğu mezar, eski bir mezarlıkta bulunuyor.

2.300 yıllık mezarda, dişi bir iskelet vardı; dört tane altın çelenk ve altın küpelerle yarı değerli taşlarla çevrelenen köpek kafaları biçimindeydi.

Kültür Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada,  mezarda bulunanların bronz bir ayna, bronz vazo ve altı kil tencere olduğu söylendi.

Bakanlık, mezarın bir kısmının kanalizasyon borusu tarafından tahrip edildiğini söyledi.

Check Also

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor New York Times’ın haberine göre yaşayan modern …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir