Home / Define Haberleri / Kazıda Roma Dönemine Ait Tapınak Çıktı

Kazıda Roma Dönemine Ait Tapınak Çıktı

Kazıda Roma Dönemine Ait Tapınak Çıktı

Roma dönemi

Bartın’ın Amasra ilçesinde temel kazısında tapınak kalıntılarına rastlanılması üzerine Amasra Çok Programlı Lisesinin başka araziye inşa edilmesi kararlaştırıldı.

Amasra ilçesinde 24 derslikli Amasra Çok Programlı Lisesinin temel kazısı sırasında Roma dönemine ait tapınak kalıntılarına rastlanıldı.

Kum Mahallesi’nde lisenin inşa edileceği arazide Amasra Müze Müdürlüğünce yapılan sondaj çalışmalarında Roma dönemine ait sütun başlığı ve kaidelere ulaşıldı. Bunun üzerine Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca, 3 bin metrekarelik alanda kazı yapılması kararı alındı.

Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığınca yatırım programına alınan lisenin arazisindeki buluntular nedeniyle kurtarma kazılarına başlanacağını söyledi.

Aydın, 5 metrekarelik iki sondaj çalışmasında Roma dönemine ait olduğunu düşündükleri tapınağa ait sütun başlığı, bunları birbirine bağlayan bezeli bloklar, sütun kaideleri, gövdeleri ve mermer plakalardan oluşan zemine rastladıklarını ifade ederek, “İlçemizde yapılan her kazı, müdürlüğümüzün izni ve gözetimine tabidir. Tabii Amasra’nın neresini kazarsanız Roma ve Bizans dönemlerine ait zengin eserlere rastlıyorsunuz. Burada milattan sonra 3’üncü veya 4’üncü yüzyıllara ait, tapınak olarak kullanılan yapının parçalarını görüyoruz. Yaklaşık bir ay süren kazı çalışmalarında ilçe için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bulgular elde ettik” diye konuştu.

Okul inşaatı için çalışmaların durdurulduğunu aktaran Aydın, “Bölgede geniş çaplı kurtarma kazısı yapacağız. İlk etapta elde ettiğimiz bulgular, sütunların belirli yöne doğru devrilmiş olması, deprem sonucu yıkılmış olabileceğini gösteriyor. Tabii net bilgileri ancak kazı çalışmalarının ardından söyleyebiliriz. Burada ortaya çıkan eserler, ilçedeki üzeri örtülü tarihi ve antik şehri gün yüzüne çıkarma adına ümit veren bulgulardır. İlçede çalışmalarımız artarak devam edecek ve sahip olduğumuz yer altındaki serveti, insanlığın mirası olan bu tarihi mekanları bulup insanlarımızın hizmetine ve tanıtımına sunacağız” ifadesini kullandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de lise inşaatı için başka arazi arayışına başlandığını kaydetti.

Ecem Sarıçayır -Sabah 2013

 

Check Also

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor

Bilim adamları Modern İnsan Ata’nın Sanal Kafatasını Oluşturuyor New York Times’ın haberine göre yaşayan modern …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir