Home / Define hakkında / Rum ve Ermeni Defineleri

Rum ve Ermeni Defineleri

Rum ve Ermeni Defineleri

Eski Bir Rum Evindeki Gizli Bölme

Eski Bir Rum Evindeki Gizli Bölme

Rum ve Ermeni Defineleri; Rum defineleri ve Ermeni defineleri özellikle ülkemizde çokça bulunan definelerdir. Bu definelerin tarihi eser niteliği pek yoktur ve genelde Osmanlı dönemi altın sikkelerinden oluşmaktadır. Rum ve Ermeniler Anadoludan göç etmek zorunda kaldıklarında genelde can kaygısı ile acilen tüm servetlerini altına çevirmişler ve bunu ileride tekrar gelebilirlerse kolaylıkla çıkarabilecekleri yerlere saklamışlardır. Kimi rum ve ermeni defineleri, define haritası ile kayıt altına alınmış ve sahiplerinin büyük bölümü bir daha göç ettikleri topraklarına dönememişlerdir. Bunun yanında daha eskilere dayanan Rum ve Ermeni gömüleri de ülkemizde bolca mevcuttur. Rum ve Ermeni definelerini bulmak isteyen arkadaşlar, öncelikle Osmanlı Dönemi, Pontus Rum Devleti, Ermeni Krallığı, ve Selçuklu Bizans zamanları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca yaşlıların büyük bölümü, kulaktan dolma bilgilerle, eskiden şurası Rum köyüydü burası ermeni köyüydü şeklinde bilgiye sahiptirler. Şimdi konuyu ikiye ayırmak gerekirse önce Rum Gömüleri ve Definelerinin nerelerde olabileceğine bir göz atalım:

Rum defineleri genelde Rum evlerine saklanmıştır. Evlerin sahipleri Gömüyü genelde Ya evin bahçesine yada ev içerisinde kuyu açarak gizli bölmelere saklama alışkanlığına sahiptir. Antepli bir ağabeyimin evinin eski Rum evi olduğu bilinmekteydi. Daha sonra Evi mirasçıları bir müteahite devretmiş ve kat karşılığı sözleşme yapmışlardı. Müteahit, eski evin hafriyatını kaldırırken iç taraftaki bir odada ocak tabir ettiğimiz bacalı bölümde bir mermer levha görüyor. Levhayı kaldırınca arkasında ancak küçük bir çocuğun girebilecğei kadar bir genişlikte uzun ince bir tünel bulunuyor. Tüneli kepçe ile yardıklarında bir gizli oda açığa çıkıyor. Odanın içerisinde taştan örme duvar benzeri bir bölüm var. Orayı kepçe ile indirdiklerinde bir küp içerisine saklanmış 30000 hamidiye altını ortaya çıkmıştı. Bu olay olalı 40 sene olmuş. Antep gibi Rum ve Ermenilerin eskiden yaşadığı yerlerde bu tür definelerin belki de üstünde oturuyor olabilirsiniz. O nedenle öncelikle bulunduğunuz evin tarihini bir araştırın derim.

Ermeni Evindeki Hazine Saklanan Bölüm

Ermeni Evindeki Hazine Saklanan Bölüm

Ermeni defineleri ise evlere saklanmaktan ziyade açık arazide gömülü vaziyette bulunuyor. Özellikle Kars ve Van, Adana, Tarsus, Hatay, Kayseri gibi eskiden Ermenilerin yoğun yaşadığı yerlerde ermeni defineleri bulmak pekala mümkündür. Özellikle Adana Hatay ve Gaziantep bölgelerinde Tehcirden önce Ermenilerin altınlarını evlerinin avlusuna yada Evin içerisindeki odalardan birine gömdüğüne şahit olmaktayız. Bu hazineleri gömen Ermeni ve Rumların torunlarının turist görünümünde ülkemize gelerek atalarına ait altınları aradıklarına da çok kez şahit olmaktayız.

Check Also

Büyük Trakya Hazinesi

Büyük Trakya Hazinesi Büyük Trakya Hazinesi; Büyük İskender’in Hazinesi Bulundu!… Bulgar arkeologlar, başkent Sofya’nın 300 km …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir