Home / Sikke / Romalılar ve Cinsel Figürlü Sikkeleri

Romalılar ve Cinsel Figürlü Sikkeleri

Romalılar ve Cinsel Figürlü Sikkeleri

 Romalılar ve Cinsel Figürlü Sikkeleri

 Romalılar ve Cinsel Figürlü Sikkeleri; Spintria, üzerlerinde cinsel semboller veya cinsel davranışları betimleyen figürler olan sikkeler. Bu paralar M.S. 1. yüzyılda kısa bir süre boyunca Roma İmparatorluğunda üretilmiş. Üzerlerindeki tasvirler nedeniyle, bu paraların genelevlerde kullanılmış olabileceği öne sürülüyor.

Bir kaynağa göre İmparator Tiberius döneminde imparatorun resminin bulunduğu bir parayı tuvalete veya geneleve götüren kişi ihanet suçlamasıyla ölüm cezası bile alabilirmiş. Bu yüzden Romalıların bu tip bir para sistemi geliştirmiş olabilecekleri düşünülüyor.
Ancak bu fikre karşı çıkanlar da var, nedenleri ise şöyle: Bu paralar hamam kazılarında bulunmuş, ama genelev kazılarında ortaya çıkmamışlar. Aynı cinsel tasvirler farklı değerdeki paralara basılmış. Son olarak, bu paralarda kullanılan resimler Pompei’deki duvar resimlerinde de bulunmuş, şimdi bize garip İmparatorluğunda gelse de belki bunlar o dönemin sanat anlayışının bir parçasıydı.
sikke
sikke

Check Also

Definecinin Romanya’da Bulduğu Osmanlı Sikkeleri

Definecinin Romanya’da Bulduğu Osmanlı Sikkeleri Definecinin Romanya’da Bulduğu Osmanlı Sikkeleri;  Osmanlı İmparatorluğunun zenginliği heryeri kaplamış. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir