Definecilikte Güneş İşareti Ne Anlama Gelir?


Definecilikte Güneş İşareti Ne Anlama Gelir?

Definecilikte Güneş İşareti; Diğer işaretlerde olduğu gibi güneş işaretini de farklı yorumlayanlar olmuştur. Bu yorumlardan bazıları aşağıda verilmiştir. Bilgi her şeydir bir  güçtür, bu  gücü kullanmak  zorundayız.

      

Güneş ve  kartal figürlü bir  mezar   taşı.  Güneş sembolü önemli bir  semboldür, Hititlerde  inançlarını hakimiyeti sembolize  eder. Sembol olarak Hitit medeniyetine ait, Mitolojik semboldür, tapınak ya da kral veya kral ailesine ait mezarı yansıtır. Diğer medeniyetlerde yine mitolojik olarak kullanılmıştır.

Kullarım alanı, kullanım tarihi ve  yüklenen  anlamlar  o kadar çok eski ve  farklı ki  direkt mezar, yada  defineye  yorumlamak   büyük bir  hata olur.

Ana  kayalara  bile  hakimiyet  sembolü olarak  damga  vurulmuştur. Bu nedenle  yüksek  derecede  bilgi ve  tecrübe  isteyen bir  iştir.

Her  zaman  anlattığımız  gibi arazi yüzeyi tespiti; arazi hakimiyeti sağlamak  bu  işlerin  püf  noktasıdır, araziye  ne  kadar  hakim  olursak  çözümünü de  o kadar  sağlıklı yaparız.

Arazi hakimiyetinden  çok, bazı insanlar  vardır  ki bir  höyük  üzerinden topladığı  küp  çanak  çömlek  parçalarını yavaş  yavaş  bir  taşa  vurarak dönemin neredeyse  tarihlemesini yapıyor.

Bir başka yorum; Yarım güneş figürü varsa güneşin ilk doğduğunda görüneceği alana odaklan.
Güneş ışınlarının vurduğu noktaya odaklanmalı. Kapalı bir yer ya da kayalık yerde, güneş ışıklarının az olduğu alanlarda (yoğun gölge) güneş ışığının vurduğu yerde araştırma yapılacak.
Güneş şekli çizilirken ışınlar çok aralıklı çizilmişse yani ara ara ışın çizilmiş ise gölge olan, güneş görmeyen yerde araştırma yapılmalıdır.
Güneş sonsuzluğu simgeler, tek tanrılığın sembolüdür. Mısır da Ra. Güç, işlerlik, faal olma ve gündüz anlamındadır. Altın gömüsüne işarettir. Gömü ifade ediyorsa doğuya bakması beklenir. Kayalardaki göz ile güneşi karıştırmamak lazım. Yarım güneş Taç sembolüdür. Ayrıca kraliçeye işarettir. Bu sembulün sırt tarafında yani batı yönünde bir mağara girişi aranmalıdır. Tencere büyüklüğünde bir taşın tıkaç olarak kullanılması muhtemeldir. Bu taşın bulunması girişin bulunması demektir.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 yorum “Definecilikte Güneş İşareti Ne Anlama Gelir?