Home / Definecilikte İşaretler / Definecilikte At İşareti
Definecilikte At

Definecilikte At İşareti

Definecilikte At İşareti

Definecilikte At

Definecilikte at işareti; Antik dönemlerde tanrı Hera’ya adanmış bir hayvandır.

At; Sadakatiyle tanınmış hizmet edici bir hayvandır. Bilindiği üzere mitolojik anlatımlar içinde Troya (Truva) Atı olarak bilinen bir hayvandan söz edilir. Anlatıma göre Yunan askerleri bir tahta atın içine saklanarak Truva kale şehrinin içine girmişler ve şehri bu hileyle zapt etmişlerdir. (Bugün, Çanakkale’deki Truva atı bu hadiseyi simgeler.) Definecilikte eğer bir anlam ifade etmesi gerekiyorsa olayın bu açıdan bir değer taşıyor olması gerekir. Biz olayı bu kadarla anlatıp konumuza gelelim: Arazide at çizimi oyma ya da kabartma olabilir. Fakat bugüne kadar görülen at çizimleri hep büyükçe işlenmiş olarak görülmüştür. Dikkat edilecek husus at paraya işaret midir, değil midir Yer yüzeyinde bir taşa yatay olarak çizilmiş ve başka ilave hiçbir figürü yoksa bu, yakındaki bir mezarın simgesidir. Para olarak da mezarda ne varsa odur.

At sembolü güneşin tarihi bir imi olarak görülür. Bu motif zenginliği, refahı, bolluğu ve hızı simgeler. Atın sadakat yönünü de vurgulamak gerekir. Yakınında bir mezar olma olasılığı vardır. Arazide at çizimi oyma ya da kabartma olabilir. Fakat bugüne kadar görülen at çizimleri hep büyükçe işlenmiş olarak görülmüştür.

Atın ya da binicinin baktığı yön önemlidir. Binenin elinde bulunan malzemenin yönü de önemlidir. Bakılan yönde binek taşı aranmalıdır. Define taşın altındadır. Atın kuyruğu kalkık ise kuyruk yönüne doğru değişik bir şey aranmalı, müjdesi kolay bir yerdedir. Ata binmiş insan figürün elindeki eşya define için bir nişanedir dikkatlice incelenmesi gerekir. Çevresinde mezar olma ihtimali vardır. Atın baktığı yönde at binmeye yarayan bir taş, bu taşın yanında da gömü olabilir. Yakınlarında at eyeri varsa gömü ve tuzak bir arada olabilir.

Başka bir yorum: Bu işarette söz konusu önemli kısımları; atın başı, binenin başı, birde elinde bulunan kılıcın mızrağın ucu ve son olarakta kuyruğu müjdeye götürebilir. Binilmiş at iki şeyi ifade eder. Birincisi, çevresinde çakıl yığını veya tümsek içinde mezar olma ihtimali, İkincisi, bakış açıları ve eldeki silahın ucu bunların uzunlukları hesaplanarak araştırma yapılır. Gidilen yerde eğer var ise oturulur çevreye bakılır. Eğer gömüyü ifade eder. Atın önündeki işaret mezar yada gömü olduğunu ifade eder.

Check Also

Adam Şeklinde Define İşareti

Adam Şeklinde Define İşareti Kaya üzerinde elinde başak, şimşek v.s tutuyorsa, sakallı ise ve etek …

5 Yorumlar

  1. Slm bende de bi binilmş at resmi var ama çözemedim

  2. Gereksiz bulunduğundan silinmiştir….

  3. slm bendeki resimlerde 4 tane ayrı kare içinde at üzerinde elinde mızrak olan resimler var bu resimler arka arkaya yardımcı olabilecek biri varmı

  4. slm ters S işareti ve 50 metre altında çarık işareti var yardımcı olabilecek arkadaş varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir